Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Yağ Lekelerini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Elbiselerimizin ve eşyalarımızın korkulu rüyasıdır diyebiliriz lekeler için. Şüphesiz bu lekeler arasında en sık rastlanılan ve çıkarması en güç olanlardan biri de yağ lekeleridir.Aslında yağ lekelerinin çıkarılması düşünüldüğü kadar da zor değildir. Gelin sizlerle yağ lekelerini kolayca çıkarabileceğimiz yöntemleri birlikte inceleyelim.
*Yağ dökülen kumaşın üzerine hemen tuz döküp sodalı su ile silersek yağ lekesinden kurtulabiliriz.

*Zeytinyağı lekesini çıkarırken bir parça ekmek içi yuvarlanıp lekenin üzerinde gezdirilmelidir.
*Brokar kumaşla kaplı oda takımlarınızda baş ve ellerden bulaşan yağ lekelerini, kumaşlar solmuyorsa, çamaşır kiliyle temizleyebiliriz. Kili lekeli bölgeye sürüp kuruduktan sonra fırçalayarak lekelerden kurtulabiliriz.

*Lekenin üzerine kalınca bir ipek kağıt koyup orta sıcaklıktaki ütüyü üzerinde gezdirdikten sonra kolonya ile silerek lekeden kurtulabiliriz.
*Koyu renk elbiselerdeki yağ lekesinden üzerine hemen sigara külü döküp, kül yağı emdikten sonra yıkayarak kurtulabiliriz.
*Keten sofra örtülerindeki yağlı domates salçası lekelerini nişadır ruhu, daha sonra ise çamaşır suyuna batırılmış pamukla silerek temizleyebiliriz.

*Çamaşır makinesinden çıkardığımız çamaşırların üstündeki yağ lekesinin hala çıkmadığını görürsek üzerine kuru sabun sürüp yarım saat bekledikten sonra tekrar durulayarak lekeden kurtulabiliriz.
*Yağ lekesinin üzerine birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı damlatarak biraz bekledikten sonra yıkayıp lekelerden kurtulabiliriz.

*Giysilerimizdeki yağ lekesini temizlemek için sabunu ıslattıktan sonra kuru kumaşın üzerine sürtüp 5-6 saat bekleyip yıkadıktan sonra kurtulabiliriz.

*Pamuklu ve yünlü kumaşlardan yağ lekesini çıkarmak için, lekeli yeri önce beyaz benzinle silip sıcak su ile yıkamalıyız. İpek olarak satılan sentetik karışımlı kumaşlardaki yağ lekesini ve içinde yapay kimyasal ürünler bulunan her türlü kumaştaki inatçı yağları çıkarmak için ise sıvı eter kullanabiliriz.

*Dikiş makinesinden damlayan makine yağının temizlenmesi için hemen lekenin üzerine bol bol terzi tebeşiri sürüp bu şekilde birkaç saat bekledikten sonra tebeşirin yağı çekmesini bekleyebiliriz. Aynı işlemi talk pudrasını leke üzerinde bir müddet bırakıp sonra fırçalamak suretiyle de yapabiliriz.

*Mermerdeki yağ lekelerini temizlemek için benzine batırılmış bir bezle lekenin olduğu yeri ovalayarak silebiliriz.

*Yağ lekelerine hem kumaşın yüzünden, hem de tersinden gliserin sürüp sonra iki adet temiz kurutma kağıdı arasına koyup, bu kağıtları leke tamamen kayboluncaya kadar değiştirebiliriz. Şayet kumaşımız yıkanabilir cinsten bir kumaş ise suda çalkalayabiliriz. Aksi halde leke üzerine talk pudrası dökerek bir müddet bırakabiliriz. Madeni yağlar için de bu yöntem oldukça etkilidir.

*Kravatlardaki yağ lekelerinin çıkarılması için leke eski bile olsa üzerine bol bol tebeşir sürüp 2-3 saat kadar bekledikten sonra yumuşak bir fırça ile iyice fırçalayabiliriz. Şayet hafif bir beyazlık kalırsa bunu da benzinle temizleyebiliriz.

*Giysi yakalarındaki yağ lekesini amonyak ile çıkarabiliriz. Bir bardak suya, bir çorba kaşığı amonyak ekleyerek lekeleri yerleri bu karışımla silebiliriz.

*Süet ceket, çanta, şapka ve ayakkabılardaki yağ lekelerini, sirkeye batırılmış bir bezle silip, kuruduktan sonra sert kıllı bir fırça ile fırçalayarak temizleyebiliriz.

*Halıdaki yağ lekesini çıkarmak için karbonat kullanabiliriz. Bunun için yağ lekesinin olduğu yere bol miktarda karbonat döküp biraz ovaladıktan sonra kurumasını beklemeliyiz. Ardından iyice fırçalayarak lekeden kurtulabiliriz.

*Yağ önce kazınarak çıkarılmaya çalışılır. Sonra lekenin üzerine sıvı deterjan sürülür. Normal kumaşlardaki lekelere içinde soda eritilmiş sıcak su da sürülebilir. Bunun için bir fincan sıcak suya iki çorba kaşığı soda konulmalıdır. Leke önce ıslatılır, sonra bu karışımla silinir. Karışım, lekenin üzerinde 5 dakikadan daha uzun süre bekletilmemelidir. Bu iki yöntemden sonra leke yinede çıkmaz ise o zaman bu kısım temizleme sıvısıyla silinir, kurumaya bırakılır ve bu işlem leke çıkıncaya kadar tekrarlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir