Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Ütü Yapmayı Kolaylaştırma Yolları Nelerdir?

İster özel günlerde olsun, ister günlük yaşantımızda elbiselerimizin temiz ve düzgün olmasına özen göstermekteyiz. Ancak birçoğumuzun korkulu rüyasıdır ütü yapmak. Çünkü bazı kumaşları ütülemek deyim yerindeyse yeniden imal etmekten daha zordur.Ütü yapmayı kolaylaştıran ve eziyet olmaktan çıkartan yöntemleri sizler için araştırdık.

Ütüleme işlemini kolay bir şekilde yapabilmemiz için çamaşırlarımızı yıkamış olduğumuz suya biraz tuz koymalıyız. Bu şekilde ütünün çamaşır üzerinde kolaylıkla kaymasını sağlayabiliriz. Çamaşırlarımızı nemliyken ütülemekte çamaşırların daha kolay açılmasını sağlayacaktır. Şayet çamaşırlarımız tamamen kuruduktan sonra ütü yapacaksak çamaşırlarımızı sıcak suyla hafif nemlendirerek ütülemek işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Tabi ki bazı kumaşları ütülemek en kaliteli ütülerle bile oldukça zordur. Bu kumaş türlerinden birisi de jarsedir. Kaygan yapısı ve ütüye yapışma ihtimalinin oldukça yüksek olması nedeniyle ütülenmesi zor bir kumaştır. Kaymasını önlemek için kumaşımızı ütü masasına köşelerinden birkaç yerinden igneleyebiliriz. Kumaşın yanmaması ve ütüye yapışmaması için ise kumaş ile ütü arasına ince tülbent veya benzeri bir kumaş koyarak ütüleme işlemini yapabiliriz.

Seyahatlerimizde valizlerimize koymuş olduğumuz elbiselerin kırışması da deyim yerindeyse insanı çileden çıkaran unsurlardan biridir. Çünkü her zaman ütüyü yanıbaşımızda bulunduramayız. Elbiselerimizdeki kırışıkları gidermek için bu bölgeleri nemli bir sünger veya fırça ile hafifçe ovalayıp elbiseyi çekip eski haline getirdikten sonra asılı vaziyette kurutmak işe yarayacaktır. Koyu renkli elbiseler için koyu renkli bir bez, açık renkli elbiseler için ise açık renkli bir bezi ütü bezi olarak kullanmakta faydalı bir yöntemdir.

Pantolonlarımızın ütüsünün uzun süre dayanması için ütü yaparken üzerine nemli bir kağıt sermemiz gerekmektedir. Pamuklu kumaşları ise nemli iken tersinden ütülemeliyiz. İpekli kumaşları ise ılık ütüyle yine tersinden ütülemeliyiz. Tersinden ütüleme işlemi zor geliyorsa yine kumaşın üzerine bir bez koyup düz tarafından da ütüleyebiliriz. Naylon kumaşların buruşan kısımları ise ılık ütüyle ters tarafından ütüleyerek açabiliriz. Deri giysiler ve güderiler yine ılık ütüyle tersinden altına ince bir milaş kağıdı koyularak ütülenir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir