Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurta, genellikle kahvaltı sofralarında daha çok tüketilse de; mutfak malzemeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Haşlama, rafadan, yağda pişirilerek yenilebildiği gibi patates, peynir gibi ürünlerle karıştırılarak da değişik lezzetler elde edilebilmektedir.

Peki sağlıklı beslenebilmek için taze olarak tüketilmesi gereken yumurtanın tazeliğini nasıl anlayabiliriz. Gelin hep birlikte bunu anlamanın püf noktalarını inceleyelim.

Yumurtayı ışığa tuttuğumuzda parlak bir renge sahip olduğunu görüyorsak bu yumurtamızın taze olduğu, lekeli, bulanık ve esmer bir renk görüyorsak bayat olduğu anlamana gelmektedir. Yine yumurtayı elimize alıp salladığımızda sallanma sesi gelmiyorsa yumurtamız taze demektir. Çünkü taze yumurta içerisinde hava kabarcıkları bulunmamaktadır.

Taze yumurta elimize alındığında bayat yumurtaya göre daha ağır olacaktır. Yumurtayı soğuk tuzlu suya attığımızda dibe batıyorsa yumurtamız taze demektir.Taze yumurtanın sarısı beyaz kısmın tam ortasındadır. Bir tabağa yumurtayı kırıp koyduğumuzda yumurtanın sarısı dağılıyorsa yumurtamız bayat demektir. Bunun tam aksi şeklinde beyaz kısım yayılıyor ve sarı  kısım yapısını koruyorsa yumurtamız taze demektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir