Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Soğan Doğrandığında Neden Göz Yaşartır?

Soğan dilimlere ayrıldığında, pekçok soğan hücresi de parçalanarak açılmış olur. Hücrelerden bir kısmının içerisinde bulunan enzimler bu parçalanmaya bağlı olarak serbest kalır ve dışarıya çıkarlar. Aminoasitler de bu çıkan enzimlerden bir tanesidir ve açığa çıktığında gaz haline dönüşür. Gaza dönüşen aminoasitin göze ulaşması da, gözlerde bulunan ve gözlerin nemli kalmasını sağlayan sıvının tepkimesine neden olur.

Bu durum kimyasalları yeniden şekillendirir ve ortalama şiddette sülfürik asit üretir. Bu asit de gözleri rahatsız eder. Gözlerdeki sinirlerin çok hassas olması da bu etkiye verilen tepkiyi hızlandırır. Soğan doğranan ortamda bulunanların gözlerinin yaşarmasının tek sebebi budur.

Beyin ise gözün rahatsız olması sebebiyle, asidin etkisini azaltmak ve gözleri korumak için gözyaşı kanallarının daha fazla su üretmesi konusunda mesaj gönderir. Bizim ise bu gibi durumlarda yaptığımız ilk hareket gözleri ovuşturmaktır.

Gözlerin ovuşturulması ise gözümüze ulaşan soğan suyunun daha fazla yayılmasını ve etkisinin artmasını sağlamaktadır. Soğan doğrarken gözlerin yaşarmaması için yapılabilecek tek şey soğanın kabuğunun soyulmasının ardından bölünerek yıkanmasıdır. Soğan yıkandığında salgıladığı enzimlerin etkisi azalacaktır.

sogan-dograrken-gozler-neden-yasarir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir