Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Silikonla Fayans Yapıştırılır mı?

Fayanslar veya genel ismiyle seramik kaplama malzemeleri günümüzün en gözde yapı malzemeleri arasında ilk sırada gelmektedir. Pek çok çeşidi bulunan fayans ve kalebodurların zaman içerisinde çatlaması veya kırılması gibi istenilmeyen durumlarla karşılaşılmakta. Peki çatlayan yada kırılan kalebodur veya fayansların değişimi mümkün mü?

Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak yada herhangi ağır bir cismin çarpması sonucu aldığı darbe ile kırılan fayansların değiştirilmesi elbette mümkün. Ancak bu değişimin yapılabilmesi için değiştirilmesi düşünülen seramik malzemenin aynısının bulunması her zaman mümkün olmamakta. Seramik ürünlerin imalatını yapan firmalar her yıl farklı ürünler üretmekte. Bu sebeple değişim için öncelikle fayans malzemenin aynısının bulunması şart. Tabi tercihen aynısı bulunamasa bile bir benzerini kullanmak kişinin tercihine kalmış bir durum.

Kırılan fayansın yada fayansların dikkatlice yerinden parça parça kırıklar halinde sökülmesi ve yeni seramik yapıştırılacak yerin altında bulunan seramik yapıştırıcısı kalıntılarının tamamen sökülmesi ilk yapılacak işlem. Sonrasında seramik yapıştırıcı harcı kullanılarak seramik yerine dikkatlice yerleştirilmeli. Tabi aralarda artı diye tabir edilen seramik boşluklarını eşit şekilde ayarlamaya yarayan malzemeyi kullanmayı da ihmal etmemek oldukça önemli. 

Silikonla Seramik Yapıştırılır mı?

Burada seramik yapıştırıcı yerine seramiği duvara yapıştırmak için silikon kullanılabilir mi diye bir soru sorulabilir. Fayans yada kaleboduru montajının yapılacağı yere yapıştırmak için silikon kullanılmamalıdır. Kullanılamaz demiyoruz elbette ancak kullanılmaması önemli. Zira silikon zaman içerisinde kendisini bırakacağından yapılan işlem çok kısa bir süre sonra boşa çıkacaktır. Bu sebeple fayans yapıştırırken silikon kullanılmaz, fayans yapıştırıcı harç kullanılır.

Yine aynı şekilde fayans yada kalebodur boşluklarına beyaz silikon uygulaması yapmak da çok mantıklı olmayacaktır. Çünkü silikon zaman içerisinde kararma yapacağından çok çirkin bir manzara ile karşılaşılması oldukça sinir bozucu bir durumdur. Bu sebeple yine fayans yada kalebodur boşluklarını doldurmak için derz diye tabir edilen yapı malzemesini kullanmak gereklidir.

Bu konularda yeterli el beceriniz ve malzemeniz yok ise kırılan fayans veya kalebodurlarınızı yenilemek için mutlaka bir ustadan yardım almalısınız. Yapacağınız acemice uygulamalar kaş yapayım derken göz çıkarmanıza ve maddi anlamda daha fazla zarara girmenize sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir