Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Sıcakta Terleme Neden Daha Fazla Olur

Terleme özellikle sıcak yaz günlerinde sıklıkla görülen ve zaman zaman da rahatsız edecek düzeye varan biyolojik bir insan sistemi tepkisidir. Yaz mevsiminde hava sıcaklarının artması ile birlikte insan vücudunun sıcaklığı da artar ve vücut bu duruma tepki verir.

En basit tanımıyla terleme, yükselen vücut ısısının sempatik sistem tarafından düşürülmesidir. Bu durumu termostat sistemine benzetebiliriz. Vücudumuzdaki termostat sistemine ise sempatik sistem adı verilir. Terleme, sıcak ortamlarda ve spor aktiviteleri esnasında güç üretiminde vücut ısısının dengelenmesi için ortaya çıkan fizyolojik bir durumdur. Asıl amaç harareti yükselen vücudun soğutulmasıdır. Sıcak havalarda neden daha fazla terlemeye ihtiyaç duyulduğu ortadadır.

İnsan vücudunda ortalama beş milyon kadar ter bezleri bulunur. Ter bezlerinin vücuttaki dağılımı da yine amacına uygun olarak konumlandırılmıştır. Sırt, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanlarındaki ter bezleri daha fazla sayıdadır.

Ter bezleri ısı değişikliklerinde soğutulması gereken bölgelerde uyarılarak ısının sıvı yolu ile dışarıya atılmasını ve vücut ısısının tehlikeli şekilde yükselmesini engellemeyi sağlarlar. Bu duruma da  terleme denilir. Vücut fonksiyonlarındaki bazı dengesizlikler ise insanların kişisel bazda daha fazla terleme reaksiyonu göstermelerine sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda ise kişilerin tedavi edilmeleri gerekebilir.

sicakta-neden-terleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir