Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Sarımsak Neden Kokar?

Sarımsak kokusunu pek çok kişi sevmez. Özellikle yedikten sonra kişinin kendisi farketmese de çevresindekiler tarafından hissedilen koku oldukça kötüdür. Sarımsağın sağlık açısından yararları ise oldukça fazladır. Peki sarımsak neden kokmaktadır? Aslında sarımsağın kokusu, bünyesinde bulunan kükürtten kaynaklanmaktadır.

Bir diş sarımsak, esasen kokusuz bir kükürt bileşiği içerir. Ancak bu bileşik, sarımsağın yapısının bir sebeple bozulması (kesme, ezilme) sonucunda hava ile temas ederek başka bir kükürt bileşiği halini alır. Bu bileşiğe diallyl sulphide denilir.  Sarımsağa esas kokusunu veren de bu bileşiktir. Bu bileşik pişirme neticesinde bozulur. Bu bozulma ile birlikte sarımsağın hemen hemen bütün faydası da kaybolur gider.

Sarımsak kokusunu aza indirgemenin yollarından bir tanesi soyulan sarımsağı hava ile temas etmesine fırsat vermeden hemen tüketmektir. Bu sayede sarımsağın kokusu azalmakla birlikte, sağlık açısından yararları da kaybolmamış olacaktır.

Sarımsak yedikten sonra ise kokunun giderilmesi için birazcık maydonoz veya kahve tanesi çiğnemek kokunun kaybolmasını sağlayacaktır. Sarımsak kokusunu yok etme konusunda oldukça etkili bir diğer bitki de karanfildir. Ağızdaki kokuyu bu şekilde baskılamak mümkündür. Ancak sarımsak sadece yerken ağıza değil soyarken ve doğrarken de elleri etkilemektedir. Ellerdeki sarımsak kokusunun giderilmesi için de ellerin taze limon suyu ile yıkanması kokuyu kökten giderecektir.

sarimsak-kokusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir