Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı ve Nefis Ev Yapımı Limonata Tarifi

Genel olarak meşrubat olarak adlandırılan içecekler bir çoğumuzun günlük hayatta vazgeçilmez gıda maddelerinden  biri durumuna gelmiştir. Ancak almış olduğumuz bu içeceklerin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda ise birçoğumuzun bilgisi bulunmamaktadır.

Asitli içeceklerin insan vücuduna zararları olduğu konusunda hemen hemen tüm insanlar hemfikir durumdadır ancak buna rağmen bu içecekleri tüketmekten de vazgeçmemektedir. Asitli içecekler kadar piyasada satılan hazır meyve suları vb. içeceklerin de içerdikleri katkı maddeleri nedeniyle sağlıklı birer içecek oldukları söylenemez.

Bugün sizlere herkesin evinde kolaylıkla yapabileceği, sağlıklı ve son derece lezzetli ev yapımı limonata tarifini anlatacağız. Her ne kadar limonata yaz mevsiminde tüketilen bir içecek olarak bilinse de aslında kış aylarında da vücudun vitamin ihtiyacını karşılamak ve vücut direncini artırmak için son derece faydalı olan C vitamini yönünden zengin bir içecektir.

Evde limonata yapımı için gerekli olan malzemeler;

-2 adet limon (Daha önceden dondurulmuş olması gerekmektedir)
-1 adet portakal (Daha önceden dondurulmuş olması gerekmektedir)
-Yaklaşık 2-3 su bardağı toz şeker
-2,5-3 litre soğuk su

Evde sağlıklı ve nefis limonata yapımı :)))

Limonata yapımındaki en önemli nokta kullanacağımız portakal ve limonların daha önceden dondurulmuş olmasıdır.

Öncelikle daha önceden dondurmuş olduğumuz iki adet limon ve bir adet portakalı dolaptan çıkararak yaklaşık 5 dakika kadar buzunun çözülmesini bekliyoruz. (Buzunun çözülmesini beklemememiz durumunda bıçakla doğrama işlemi sırasında sıkıntılar yaşayabiliriz.) Ardından limonlarımızı ve portakalımızı blender’da çekmek için blender’a koyup üzerine 1,5 su bardağı toz şeker ile 1 su bardağı soğuk su ekliyoruz. (Blender’ın haznesinin küçük olması durumunda bu malzemeleri yarı yarıya kullanarak iki seferde çekme işlemini yapabiliriz.) Ardından blender’a koymuş olduğumuz malzemeleri blender ile doğruyoruz. Bu şekilde limonatamızın özünü hazırlamış oluyoruz.

Ardından blender’da doğramış olduğumuz malzemelerimizi öncelikle 1 litre soğuk su içerisine koyup 2-3 dakika karıştırıyoruz. Akabinde temiz bir tülbent veya ince gözlü bir süzek yardımıyla süzüyoruz. Daha sonra üzerine 1,5 litre kadar daha su ekleyip damak tadımıza göre şeker oranını ayarlıyoruz.

Bu aşamada süzme işlemi sonrası kalan posayı tekrar blender’a koyup üzerine biraz şeker ve su ilave edip tekrar çekerek limonlar ve portakalın özünden tamamen faydalanmış oluruz. Yine bu işlem sonrası da yaklaşık yarım litre kadar su içerisine koyup 2-3 dakika karıştırdıktan sonra süzme işlemi yapmamız gerekmektedir. 

İşte bu şekilde sağlıklı ve enfes bir içeceği hem çok kolay bir şekilde hem de çok ucuza yapmış oluyoruz.  Şimdiden afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir