Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Oje Nedir? Zararları Nelerdir?

Ojeler günümüzde kozmetik sektörünün en önemli ögelerinden biri konumundadır. Hatta makyaj yapan bayanların vazgeçilmezlerindendir diyebiliriz. Peki oje nedir? Oje’nin zararları nelerdir? Çocuklarımıza oje kullandırmalımıyız? Şimdi gelin sizlerle birlikte oje hakkındaki bilinmeyenleri inceleyelim.

Oje Nedir?
Oje’yi en basit haliyle tırnak boyamakta kullanılan cila olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle renkli tırnak cilası da diyebiliriz.

Piyasada çeşitli renk ve markalarda birçok oje bulunmaktadır. Günümüzde bayanlar yaptıkları makyaja, elbiselerine, hatta kullandıkları takılara göre farklı renkte ojeler kullanarak tırnaklarını boyamaktadırlar. Son dönemlerde ojeyi çocukların dahi yoğun bir şekilde kullandığı da acı bir gerçektir.

Her ne kadar görsel olarak insanda çok olumlu katkıları bulunsa da sağlık açısından etkilerinin çok olumlu olduğunu söyleyemeyiz. Yapılan araştırmalarda kozmetik malzemeleri arasında içerisinde en çok toksini bulunduran ürünün ojeler olduğu tespit edilmiştir.

Oje’nin zararları nelerdir?

-Cildi tahriş eder ve alerjen etkisi vardır.
-Hormon sistemini olumsuz yönde etkileyerek dengesini bozar.
-Vücudun yağ depolamasını olumsuz etkiler.
-Üreme sistemine zarar verir.
-Kilo problemlerine (kilo artışı veya kilo kaybı) yol açar.
-İçerisinde bulundurduğu trifenil fosfat adı verilen, kalıcılığı ve esnekliği artırmak için kullanılan maddenin belirli bir süre sonra kana karışarak çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. (Trifenil fosfat maddesi insan bedenindeki hormonları kontrol eden endokrin sisteminin bozulmasına yol açtığı yapılan araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir.)
-İçerisinde bulundurduğu toluen isimli madde kan ve beyindeki hücrelerin ölmesine neden olabilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi oje her ne kadar bayanlar için çok önemli makyaj malzemelerinden biri olsa da insan vücuduna zararları nedeniyle kullanmamamız gerekmektedir. Özellikle çocuklarımızdan da uzak tutmalıyız.  Çünkü sağlıksız bir güzelliğin hiçbir önemi bulunmamaktadır. Hele ki geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlığı herşeyden daha önemlidir. Güzel ve sağlıklı günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir