Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Mısır Neden Patlar, Mısır Patladığında Neden Beyazlar

Hayatın hemen her mevsiminde ve her döneminde insanlar arasında kendisine yer bulan patlamış mısırın neden patladığını ve sarı olan mısır taneleri arasından neden beyaz bir mısır patlağı elde edildiğini hiç düşündüğünüz oldu mu? Zaten bu soruyu merak ettiğimden dolayı burdayım diyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz 🙂

Mısır kurumuş bile olsa içerisinde su bulunmaktadır. Mısırın asıl patlama sebebi de esasında budur. Mısırın içerisinde bulunan suyun ısınması nedeniyle kapalı olan mısır tanesi suyun basıncına daha fazla dayanamaz ve patlar. Biraz daha açarsak öz halindeki mısır tanesi ısıya maruz kaldığında, içerisinde bulunan su da buhar haline dönüşür ve mısırın içerisinde bir basınç oluşturur.

Bu basınç yükseldikçe mısır tanesinin duvarları zorlanmaya başlar ve nihayetinde mısırın patlamasına sebep olur. Patlama gerçekleştiğinde ise dışarıya çıkan kabarık beyaz kısım mısır içerisindeki nişastadır. Renginin beyaz olması da yine nişasta içeriğinin beyaz olmasından kaynaklanmaktadır.

Mısır içerisindeki jelatin yapıdaki nişasta yapıtaşları ise, nem sebebiyle oluşan basınçtan patlamaz. Burada olan, nişastanın genleşip jel benzeri kabarcıklar halinde şekil değiştirmesidir. Oluşan bu kabarcıklar da rastgele şekilde birleşerek katılaşırlar ve beyaz patlakları oluştururlar. Bu oluşum çok hızlı gerçekleştiği için gözle ayrıntılı bir şekilde görülmesi mümkün değildir. Sarı mısır tanesinin beyaz mısır tanesine dönüşümü ilginç bir dönüşüm hikayesidir.

misir-patlayinca-neden-beyazlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir