Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Marketlerde Ücretli Poşet Uygulamasına Pratik Çözümler

01 Ocak 2019 tarihi itibariyle marketlerde ücretsiz poşet verilmesi uygulaması son buluyor. Yeni yılda marketlerden yapacağınız alışverişler sonrasında talep edeceğiniz poşet başına cebinizden 25 kuruş çıkacak. Alacağınız her poşet için marketler sizden poşet ücretini de tahsil edecek. Televizyonlarda yapılan haberlere göre marketlerin alacakları poşet ücretinin poşet maliyeti kadarı marketlerde kalırken arta kalan kısmı ise devlete gelir olarak aktarılacak.

Peki poşetler neden ücretli oldu? Ücretli poşet uygulamasının amacı düşünüldüğünde ve dünyanın insanoğlu tarafından uğradığı kirlilik de göz önüne alındığında, bu uygulamalar yeterli olmasa bile gelecek için umut verici. Zira ortalama bir marketin aylık 30 ton poşet tükettiğini varsayarsak, dünya çapındaki naylon torba kullanımının ne denli ciddi olumsuz sonuçları olduğunu anlamak çok da zor değil.

Poşet kullanımının ücretli hale getirilmesinde buraya kadar ele aldıklarımız doğayı ve dünyayı ilgilendirirken özellikle ülkemizde yaşanan fiyat artışları sebebiyle geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızı ilgilendiren kısmından da bahsedelim. Poşetlerin ücretli olması demek özellikle bir alışverişinde 6 poşet kullanan bir vatandaşın cebinden fazladan 1,50 TL çıkacak anlamına geliyor. Bu uygulamadan marketler de çok memnun değil esasen. “Canım marketler promosyon olarak yine verir, bir yolunu bulurlar burası Türkiye” diyenleri duyar gibiyiz. Ancak bu sefer marketlerin bu konuda yapabilecekleri pek birşey yok, zira ücretsiz poşet verildiğinin tespit edilmesi halinde marketlere ciddi parasal yaptırımlar var. Bu sebeple marketlerin bu riske girmesi şimdilik pek imkan dahilinde gözükmüyor.

Peki poşet parası ödemek istemeyen müşteriler ne yapmalı? Poşet parası ödemek istemeyen müşteriler için yapılabileceklerin başında yanında kendi torbasını getirmek geliyor. Özellikle eskiden de kullanılan file torbaların yeniden hayatımıza sokulması halinde poşete verilecek para azalırken doğanın temiz kalmasına da bir nebze olsun katkı sağlamak mümkün olacaktır. Büyüklüğüne göre iplikten imal edilmiş olan filelerin fiyatları 3-10 TL arasında değişmekte. Bu filelerin her alışverişte tekrar tekrar kullanılabilmesi sayesinde ücretli poşet uygulamasının müşterilere getireceği ek maliyet ortadan kalkacaktır.

Market alışverişinde ben poşetten vazgeçmem ancak poşete para da ödemek istemiyorum diyenler için bir diğer çözüm yöntemi de kendi poşetini yanında getirmek. Zira marketlerde halihazırda kullanılan naylon torbaların fiyatları kilo ile satın alındığında 0,5 kuruş ile 10 kuruş arasında değişiyor. Bu sebeple dışarıdan alınacak poşetler marketlerin satacağı poşetlerden çok çok daha ucuza gelecektir ancak biz yine de fileden yana olduğumuzu belirtelim. Pazar arabaları sayesinde hiç poşete ihtiyaç duymadan alışveriş yapmanın da mümkün olduğunu belirtelim. Özellikle yeni model katlanabilir pazar arabaları market alışverişlerini daha kolay bir hale getirecektir.

Marketlerin ücretsiz poşet alternatifi olarak düşündükleri bir çözüm yolu da poşet yerine bez torbaları müşterilerine vermek. Kendi logolarını taşıyan bez torbaları müşterilerine veren marketler hem kendi reklamlarını yapmak hem de müşteri çekmek niyetindeler. Her alışverişte kaç torba verebilirler, yada verecekleri torbalar bir seferlik promosyon şeklinde mi olur bilinmez ancak her alışverişte bez torba vermeleri maliyet açısından biraz zor gibi gözüküyor. Bakalım yeni yılda ücretsiz poşet veren marketler ne gibi uygulamalar geliştirecekler.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek, temiz bir dünyada yaşayabilmek adına bizim de esasen bu uygulamayı kabullenmemiz ve küçüklere de çevreye bu yönüyle duyarlı olmayı öğretmemiz gerekiyor. Zira yaşanacak başka bir dünya yok. Çevreye verdiğimiz en ufak zararın yansıması yine insanoğluna dönüyor. Bu bilinçle hareket etmek gelecek nesillerimize daha güzel ve temiz bir dünya bırakabilmek adına oldukça önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir