Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Kumaşlardaki İnatçı Kan Lekeleri Nasıl Temizlenmeli

Kan lekeleri hayatın her anında karşınıza çıkabilir. Halı ve kilimlerde, kıyafetlerde, otomobilinizde kısacası her yerde. Kan lekeleri özellikle açık renkli kumaştan oluşan eşyalarda veya kıyafetlerde daha inatçı bir hal almakta.

Özellikle kan lekelerinin çıkarılması için kullanılan yanlış yöntemler nedeniyle lekeleri ölümsüzleştirmek de zaman zaman karşılaşılan durumlar arasında. Siz de karşılaşma ihtimaliniz bulunan kan lekelerine karşı yazımızda belirtilen hususlara dikkat etmeniz halinde lekeleri kolayca alt edebilirsiniz. Gelelim leke çıkarma yöntemlerine.

Kan lekesi ile karşılaşıldığında yapılan en büyük hataların başında lekenin çıkarılması için sıcak su kullanılmasıdır. Sıcak su kanın niteliği nedeniyle lekenin pişmesine ve kumaşa derinlemesine yerleşmesine neden olur. Beyaz kumaşlarda bulunan kan lekelerinin çıkarılması için leke oksijenli su ile ıslatılmalı ve sonrasında sabunlu ılık su ile yıkanmalıdır.

Renkli kumaşlardaki kan lekeleri içinse durum biraz farklı. Renkli kumaşlardaki kan lekelerinin çıkarılması için nişasta suyla karıştırılarak hamur elde edilir. Elde edilen hamur lekeli yere sürülerek kuruması beklenir ve sert bir fırçayla temizlenir.

Bir başka yöntemse asprin tabletinin az bir suda eritilerek lekeli yeri bu suyla örtmektir. İyice kuruduktan sonraysa leke fırçalanarak temizlenir. Halıda bulunan kan lekesi içinse yerler beyaz sirkeyle dıştan içe doğru ovuşturularak lekenin çıkarılması sağlanır.

kan-lekesi-nasil-temizlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir