Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Kombi Bakımı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kombi Temizliği Gerçekten Gerekli mi?

Havaların soğumasıyla birlikte bireysel doğalgaz kullanıcılarının aklına gelen sorulardan biri de kombi bakımının gerçekten gerekli olup olmadığı hususudur. Doğalgazın özellikle son dönemde ciddi oranda zamlanması da doğalgazın kombilerde daha ekonomik nasıl kullanılabileceğinin yollarının araştırılmasına sebep olmuş durumda. Biz de bu arayışa kısa, net ve anlaşılır cevaplar verebilmek adına kombi bakımı gerekli mi, kombi bakımı nasıl yapılmalı, kombi bakımında dikkat edilecek hususlar nelerdir, kombi bakımı gerçekten faydalı mıdır, kombi bakımının doğalgaz  tüketimine etkisi nelerdir gibi pek çok sorunun yanıtını aramaya çalışacağız. 

En basit haliyle kombilerin nasıl çalıştığını anlatacak olursak; doğalgazın yanması neticesinde oluşan ısı ile suyun ısınmasını ve bu suyun da elektrik ile çalışmakta olan devir daim pompası diye tabir edilen su pompası vesilesiyle peteklerde dolaşmasının sağlaması şeklinde özetleyebiliriz. Isınmanın yanı sıra günlük kullanım için mutfak ve banyolarda ihtiyaç duyulan sıcak suyun daha ucuza elde edilmesine imkan tanır.  Yani kombilerin düzgün ve verimli çalışıyor olması büyük oranda hem doğalgaz hem elektrik hem de su tasarrufu sağlamaktadır.

Bütün cihazlarda olduğu gibi kombiler de belirli bir süre kullanıldıktan sonra bakım ister. Zira cihazdan elde edilen performans azalmaya başlar, maliyet yükselir. Bu nedenle kombi bakımının yani kombinin temizlik işlemlerinin yapılması önem arzetmektedir. Buradaki temizlik cihazın dışının temizliği olmayıp, yanma odacıklarından baca içine varıncaya kadar titizce iç temizliğinin yapılmasıdır.

Kombi bakımının düzenli olarak yapılmaması ve kombilerin uzun süre bakımsız bırakılması ciddi hayati riskler oluşturabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kombiler doğalgaz ile çalıştığı için düzenli bakımları yapılmadığında gaz kaçağı da dahil ölümcül arızalar çıkarabilirler. Bu durum da insan için ölümcül olabilir. Bu sebeple bakım işleminin yetkili kişilerce, imkan varsa markanın kendi yetkili servisi tarafından yaptırılması temizlikten maksimum fayda sağlanmasını temin edecektir. Ehil olmayan kişiler tarafından yapılacak eksik veya yanlış bir işlem hem kombiye hem de insan sağlığına büyük zararlar verebilir.

Kombi bakımında öncelikle dikkat edilmesi gereken husus güvenliktir. Şimdi kısaca kombi bakımında nelerin yapılaması gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu sayede kombi bakımı yaptırırken ustanın ne yaptığını, neyi eksik yaptığını takip etmek için yüzeysel de olsa bilgi sahibi olunacaktır.

Kombi bakımında öncelikle kombi içerisindeki pis suyun tahliye edilmesi gerekir. Çünkü uzun süre aynı suyun kullanılması suyun kimyasal yapısını bozacak ve dolayısıyla ısınma süresi uzayacaktır. Bu da kombinin daha uzun süre çalışmasına ve daha fazla yakıt harcamasına neden olacaktır.

Daha sonra genleşme tankının basınç kontrolünün yapılması ve basınçta eksiklik varsa hava basılmak suretiyle iç basıncın dengelenmesi gerekmektedir. Akabinde yanma haznesinin temizliğinin yapılması, brülörün temizlenmesi, ateşleme mekanizmasının kontrolü, vanalar üzerindeki filtrelerin temizlenmesi, fan testinin yapılması, gaz ayar kontrollerinin yapılması, kalorifer filtresinin temizlenmesi işlemleri sırasıyla yapılmalıdır. Bu işlemler sonunda kombinin kışlık bakımı tamamlanmış olacaktır. Kombi bakımının yılda en az bir kere de olsa yapılması, yaptırılması gerekir. 

Son olarak kombi bakımının faydalarını kısaca özetleyelim. Periyodik kombi bakımı öncelikle güvenlik, enerji ve yakıt tasarrufu, kombinin arızalanma riskinin azaltılması ve kombi ömrünün uzaması açısından oldukça önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir