Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Kış Aylarında Vücut Direncini Artırmanın Yolları Nelerdir?

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde çoğunlukla nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücut direncimiz zayıflamaktadır. Özellikle kapalı ve iyi havalandırılmayan ortamlarda bulunmakla birlikte sağlıksız beslenme, vücuda yeterli vitaminin alınmaması gibi faktörler bir araya geldiğinde hastalıklar kaçınılmaz son olmaktadır.

Vücut direncini artırmanın en önemli faktörü sağlıklı ve yeterli beslenmedir. Bu nedenle öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Mevsimine uygun ve organik gıdalar kullanmakta şüphesiz çok önemlidir. Bunların yanı sıra ise vücuda yeterli vitamin takviyesi yapabilmek için portakal, mandalina  vb. C vitamini yönünden zengin meyveler de tüketmemiz gerekmektedir. Bunun için meyve sularını da kullanabiliriz. Tabi ki meyve suyu tüketirken de mümkün olduğunca organik ve kendi imkanlarımızla yapmış olduğumuz katkısız meyve sularını kullanmamız bu faydayı daha da artıracaktır.

En etkili yöntem ise ; Zencefil, Bal, Portakal,Tarçın karışımıdır. Hastalık başlamadan önce önleyici amaçlı olarak veya hastalığın yeni başladığında ve hastalık aşamasında kullanabileceğimiz çok etkili bir karışımdır. Zencefil bitkisinin içerisinde E ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca zencefilin iltihap önleyici özelliği de vardır. Ayrıca vücut ısısının artırılmasını sağlayarak vücutta oluşan terleme sayesinde hastalığın vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır. Zencefilin içerisine faydaları saymakla bitmeyen bal, C vitamini yönünden zengin olan portakal ve antiseptik özelliğe sahip tarçını da eklediğimizde vücudumuzu kış ayları boyunca dirençli tutacak karışımı elde etmiş oluruz.

Ayrıca kışburnu çayı ve ıhlamur gibi gıdaları da bolca tüketerek hem vücudun sıvı ihtiyacını karşılamış oluruz hem de vitamin takviyesi sağlamış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir