Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Kirpiklerimiz ve Kaşlarımız Neden Uzamazlar

İnsan hayatı boyunca vücudunda bulunan kıl ve tüylerle uğraşmaktan bir türlü kurtulamaz. Olmaması gereken yerde ortaya çıkan kıl ve tüyler veya olması gereken yerde olmayan veya sonradan dökülen kıl ve tüyler insan hayatını etkilemektedir.

Vücutta bulunan tüm kıllar ilk bakışta aynıymış gibi görünseler de bulundukları bölgelere göre oldukça farklı yapıya sahiptirler. Bu farklı yapılardan bir tanesi kılların farklı uzama potansiyelleridir. Kıllar uzama potansiyellerini yakaladıklarında uzama durmaktadır. Saçlar ise vücuttaki tüm kıllardan farklı uzama potansiyeline sahiptirler.

Saçların uzama potansiyellerini yakalamaları için hayli zaman gereklidir. Saçların sürekli kestirilmesi de, saçların sürekli uzadığı izlenimini vermektedir. Bunun sebebi saçın uzama potansiyelini görecek kadar uzun süre saçların uzatılamamasıdır. Kaşlar ve kirpikler ise böyle değildir.

Kaşlar ve kirpikler kökünden kazınsa, belli bir boya geldiklerinde uzamalarının durduğu gözlemlenebilmektedir. Bunun sebebi kirpiklerin ve kaşların uzama potansiyellerinin fazla olmamasıdır. Şayet kaşların ve kirpiklerin de saçlar gibi uzama potansiyelleri fazla olsaydı, kaşların ve kirpiklerin kullanım pratikliği ortadan kalkar ve insanların yaşam kaliteleri de bir hayli düşerdi. Bazı kimselerde zaman zaman çeşitli anomalilere bağlı olarak kaşların haddinden fazla uzadığı gözlemlenebilmektedir.

kirpik-ve-kaslar-neden-uzamazlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir