Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

İnternetten Adli Sicil Sabıka Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Sabıka Kaydı, yani halk arasında yaygın olarak bilinen ismiyle temiz kağıdına Türkiye’de yaşayan her vatandaş tarafından hayatın pek çok alanında  kullanılmak üzere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Adli Sicil Sabıka kaydı vatandaşın o zamana kadar ki varsa mahkemeler tarafından verilen ceza bilgilerini  gösteren yazılı belgedir.

Özellikle iş, okul vs. gibi resmi kurumlara yapılacak başvurularda kurumlar tarafından da genellikle istenilmektedir. Bu nedenle hemen herkesin hayatının belli dönemlerinde adli sicil sabıka kaydı almasının zorunlu olduğu söylenebilir. Kimi zaman adli sicil sabıka kaydının (temiz kağıdı) alınması zor bir işlemmiş gibi görünse de gelişen teknolojik imkanlar sayesinde bu iş oldukça basit bir hale gelmiştir.

Adli Sicil Sabıka Kaydı Alınması İşleminin Geçirmiş Olduğu Değişim: Bugüne kadar adli sicil kaydının alınabilmesi için Adliyelere gidilerek talep eden tarafından bizzat adli sicil sabıka kaydı başvuru dilekçesinin doldurularak başvuru yapılması gerekiyordu. Ayrıca bu işlem için de o yıl için belirlenen miktarda ücret alınıyordu. Yakın zaman içerisinde başvurularda alınan ücret kaldırılmıştı.

Bu gelişmenin üzerinden Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında imzalanan protokol kapsamında vatandaşların Sabıka  Kaydı yani “Adli Sicil Belgesini” internet üzerinden online olarak e-Devlet Kapısı’nı kullanarak edinebilme imkanı getirilmiştir.

Mevcut uygulama içerisinde E Devlete giriş yapabilen her birey direk olarak internet üzerinden Adli Sicil Sabıka Kaydı Belgesini anında alabilmektedir. Bunun için gerekli olan tek şey E Devlet giriş şifresi veyahut elektronik imzaya sahip olmak. E Devlet şifresini en yakın PTT şubesine giderek kolaylıkla edinebilirsiniz.

Adli Sicil Belgesini (Temiz Kağıdı) internet üzerinden hemen almak için lütfen bağlantıyı tıklayınız.

adli-sicil-belgesi-alma

Bu yazı için Arama Terimleri:

8 Responses to İnternetten Adli Sicil Sabıka Kaydı Sorgulama

  • ben askeri liselere başvurmak istiyorum fakat sicilim temiz mi bilmiyorum bunun içinde sicilimi öğrenmek istiyorum

  • Ben taksi şoförüyüm savcılıktan temiz kağıt istiyorlar izmir kaya termal oteli sicilimi öğrenmek istiyorum.

    • Temiz kağıdınızı internet üzerinden sadece e devlet şifreniz aracılığı ile e devlet kapısından öğrenebilirsiniz. Bir diğer yol ise adliyeye giderek Adli Sicil Şefliğinden temyiz kağıdı alarak sicil öğrenmektir. Başka türlü sicilinizi öğrenemezsiniz. Saygılarımızla.

  • adli sicil kağıdı alacam

  • merhabe ben yabanciyim temiz kagidi alabiliyor mu acaba . lutfen cevap yazar misin nerden almak lazim? bana acil lazim da

  • Ben izmirde yasiyorum eskiden sabika kagidi mahkemeler istemedikce sabika kaydini temiz veriorlardi simdi bu degistimi eski suclarimiz cikiyomu

  • selam.. ben Yabanciyim . turkiyeden bu sicil belgesini nasil alabilirim internet uzerinden?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir