Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

İnsanlar Neden Böcek Yemezler?

Genelde böcek denildiğinde çoğu insanın aklına gelen ilk tepki iğrenme duygusudur. İnsanların beslenme alışkanlıklarını, diğer pek çok şeyde olduğu gibi kültürleri ve dinsel inanışları belirlemektedir. Günümüzde insanların belli hayvanları tüketmesine karşın böcek tüketimi yok denecek kadar azdır. Esasında insanların atalarının pek çoğu böcek tüketmekteydi.

Zaman içerisinde bu beslenme yapısı genel itibariyle değişikliğe uğramıştır. Esasında böceklerin yenmesinde insan sağlığı açısından mani yoktur (temiz olmak şartıyla). Bilinenin aksine böceklerde vücut için yararlı bol miktarda protein bulunmaktadır. Yağsız sığır eti ile kıyaslandığında böceklerin daha az yağ içerdikleri ve bol miktarda kalsiyum, demir, çeşitli mineraller ve vitaminler açısından da zengin oldukları tespit edilmiştir.

Avrupalıların genelinin böcek yemediği ancak Afrika’da bazı çekirge türlerinin ve iri kelebek tırtıllarının yenildiği bilinmektedir. Tayland, Gine ve Japonya’da da bazı böcek türlerinin besin maddesi olarak tüketildiği bilinen bir gerçektir.

Dünya çapında ise insan besini  olarak 500 kadar böcek türünün yenildiği bunun % 40’ının ise Meksika’da tüketildiği bilinmektedir. İnsanların böcek yeme alışkanlığı kazanmamalarının sebebinin böceklerin boyutlarının küçük olması sebebiyle tüketim için gerekli miktarın temininin zor olması ve böceklerin şekil bakımından estetik olmamaları düşünülebilir.

bocek-yemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir