Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı Geçiş Sistemi HGS Kullanımının İncelikleri

OGS ve KGS derken şimdi de HGS hayatımızdaki yerini almış durumda. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tamamen  HGS sistemine geçilmesi planlanmış ise de HGS kart ve etiket satın alan sürücü sayısının alt seviyelerde kalması nedeniyle tarih 01 Şubat 2013 tarihine ötelendi. 01 Şubat 2012 tarihi itibariyle HGS sistemi kullanımı zorunlu hale gelecek. Sıklıkla bu tarz geçişler yapıyorsanız HGS geçiş kartı veya etiketini mutlaka edinmelisiniz. Aksi taktirde geçişlerde sorun yaşayabilir, ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.  HGS’nin açılımı hızlı geçiş sistemidir. İsminden de anlaşılacağı üzere eski sistemlere oranla  sistem ciddi manada   hızlı çalışmakta. HGS’de iki farklı geçiş elemanı mevcut. İlki araçların camlarına yapıştırılabilen ikincisi de kart şeklinde olan türdür. İki geçiş elemanı da aynı işlevi görmektedir. Cama yapıştırılan etiket şeklinde olan HGS elemanının fiyatı 5 TL, kart şeklinde olan HGS elemanının fiyatı ise 15 TL’dir. HGS kartınızda bakiyeniz azaldığında sistem tarafından  uyarı SMS’i gönderilmektedir.  Kartınızda kontörleriniz bitmeden önce gerekli dolum işlemlerini mutlaka yaptırmalısınız. HGS ve OGS sistemlerinde bulunan kredilerinizi de PTT şubelerine giderek HGS kartınıza aktarım işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.  HGS sistemi ile ilgili işlemleri PTT şubelerinden yaptırabilirsiniz.

İşte sisteme yönelik sıkça akla gelen sorulara cevaplar;

hgs-sistemi-gecisleri-ayrintiHGS ye üye olan sürücüler Cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini %20 (yüzde yirmi) indirimli olarak yapacaklardır. HGS’ de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Bilindiği üzere Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS, OGS ve KGS ile geçiş sağlanmaktadır.

HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle HGS hesaplarına Posta Çeki Hesabından veya PTTBonus Kredi Kartından otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda HGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde ilgili geçişler için tebligat işlemleri yapılacaktır. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, yedi gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı olacaktır

14 Mayıs 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10.maddesi gereğince “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir” ifadesi yer almaktadır. Dolayısı ile OGS, KGS ve HGS ayrı geçiş sistemleri olup, her abonenin kendi şeridinden geçiş yapması gerekmektedir. Aksi durumda 11 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.

OGS ve KGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 7(yedi)gün içinde OGS ya da Kredili KGS abonesi(yeni üyelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 7 (yedi) gün içinde HGS abonesi (yeni abonelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

Bu nedenle geçiş yapılan şerit bilgisi önem arz etmektedir..

OGS-KGS şeridinden geçiş ihlali yapan bir kişi ihlal yapılan araç için 7 günlük sürede HGS abonesi olursa cezası normal ücrete çevrilemeyecektir. Aynı şekilde HGS den geçiş yapan bir sürücü 7 günlük sürede geçiş yapan araç için OGS ya da Kredili KGS abonesi olması durumunda geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmeyecektir..

Bu yazı için Arama Terimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir