Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Fayans Üstüne Fayans Yaptırılır mı?

Ev tadilatları can sıkıcı olduğu kadar yorucudur da. Bu sebeple evlerde yapılacak en küçük tadilatlarda bile uzun uzun planlamalar yapılır. Evlerin en sık tadilat gören alanları içerisinde ıslak zeminli bölümler yer almaktadır. Özellikle fayans, kalebodur gibi yapı malzemelerinin kullanıldığı alanlar zaman içerisinde suya ve kullanılan deterjanlara bağlı olarak aşınmaya uğrar. Kalebodur ve fayans tadilatlarında sebep her zaman için aşınma değildir elbette. 

Özellikle zaman içerisinde fayans yada kalebodurların modellerinin eskimesi, evde yapılan değişiklikler ve daha pek çok sebep fayans ve kalebodurların yenilenmesinin sebebi olarak gösterilebilir. Fayans ve kalebodur tadilatlarında öncelikle akla gelen sorulardan bir tanesi fayans üzerine fayans yada kalebodur üzerine kalebodur yaptırılabilme olanağıdır.

Fayans üzerine fayans yada zemindeki kalebodurlar üzerine kalebodur yaptırmak mümkündür. Ancak bu yenileme işlemlerinde fayans üzerine yaptırılacak olan fayans özellikle dar banyo ve tuvaletlerde alanın daha da daralmasına neden olacaktır. Ayrıca bu işleme başlamadan önce üzerine yapıştırma yapılacak olan fayansların mutlaka tırtıklanması ve pürüzlü bir hale getirilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda bu yönde üretilen ve yüzeyi pürüzlü bir hale getiren yapı malzemeleri de mevcuttur. Bu yapı malzemelerinin kullanılması da fayans üzerine fayans yapıştırılabilmesine imkan tanımaktadır.

Fayans üzerine fayans yaptırmamak alttaki fayansları kaldırtmak isteyenleri ise oldukça meşakkatli ve maliyetli bir iş beklemektedir. Zira fayansın kaldırıldığı yüzeyin sıvanması masrafı bir yana çıkan molozları taşıtmak başlı başına bir masraf olmaktadır. Bu sebeple fayans ve kalebodur yenileme işlemlerinde alttaki malzemeleri kaldırmadan üzerine fayans kaplamak daha mantıklı olacaktır. Tabi ki yer problemi yaşayanlar bu hususta kâr zarar hesabını iyi yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir