Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Evde Nefis İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Yemek kültürümüzde sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri de şüphesiz tatlılar. Hemen hemen hepimizin gözleri yemeklerden hemen sonra sofraya gelecek bir tatlı çeşidi aramaktadır. Bu durum Ramazan aylarında daha fazla hissedilmektedir.

Ancak bazılarımız çeşitli rahatsızlıklar, kilo alma endişesi gibi nedenlerden dolayı tatlılardan uzak durmakta veya daha hafif denebilecek tatlılara yönelmektedir. Şimdi vereceğimiz tarif ise hem bu şekilde düşünenler için farklı ve sağlıklı bir alternatif teşkil ederken bu lezzeti henüz tatmamış ve farklı lezzetler arayanlar için güzel bir deneyim olacaktır.

Hafif tatlılardan bir tanesi diyebileceğimiz, yapımı oldukça kolay olan ve kısa sürede sofradaki yerini alabilecek bir tatlı çeşidi de irmik helvasıdır. Şimdi sizlere kolay, lezzetli ve pratik irmik helvası yapımını anlatacağız.

İrmik helvası için gerekli malzemeler;
1,5 su bardağı irmik
3 yemek kaşığı tereyağı
1/2 yemek kaşığı çam fıstığı (İsteğe göre badem, fındık, fıstık kullanılabilir)
1,5 su bardağı su
1/3 çay bardağı sıvı yağ
1,5 su bardağı toz şeker
İrmik helvası yapılışı;

Öncelikle bir tavaya sıvı yağımızı ve çam fıstıklarını (tercihe göre badem, fındık vb.kullanabiliriz) atarak kavurmaya başlıyoruz. Çam fıstıkları kavrulduktan sonra tereyağı ve irmiğimizi de tavaya koyarak kavurma işlemine devam ediyoruz.

Yaklaşık 10 dakika kadar kavurduktan sonra bu defa bire bir ölçüde su ve şekerimizi tavamıza ekliyoruz. Su, şeker ve diğer malzemelerimiz tamamen karışana kadar 2-3 dakika karıştırıp tavamızın kapağını kapatıyoruz ve kısık ateşte demlenmeye bırakıyoruz.

Yaklaşık 2-3 dakikada bir kapağı açarak helvamızı karıştırıyoruz. Helvamız suyunu tamamen çekene kadar bu işlemi tekrarlıyoruz. Helvamız suyunu çektiğinde tavamızı ocaktan alıp tava ile kapak arasına kağıt havlu, bez vb.bir malzeme kapatıp helvamızı demlenmeye bırakıyoruz.

Yarım saat sonra helvamızın üzerini açarak isteğe göre üzerine tarçın ilave ederek veya üzerine dondurma koyarak tüketebiliriz. 
Afiyet olsun.

Bu yazı için Arama Terimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir