Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Etek ve Pantolonlardaki Ütü Parlaması Nasıl Giderilir

Ütü yapan bayanların en sevmedikleri olaylardan birisi de ütü yaparken kumaşların ısıya bağlı olarak parlama yapmasıdır. Bu parlamalar kıyafetin zamanla kullanılamaz hale gelmesine bile neden olmaktadır. Bu parlaklığı önlemek için pek çok yol denenebilir.

Bunların başında ütü yaparken ütülenecek kumaş ile ütü arasına ütü bezi diye tarif edilen bir bez kullanmaktır. Ancak bu bez zaten zor olan ve can sıkan ütü işini biraz daha zorlaştırmaktadır. Ütü bezi ile uğraşmak istemiyorsanız bir başka yöntem de silikon ütü tabanı veya ütü altlığı kullanmaktır. Saydığımız ürünler daha profesyonel ütü yapmanıza olanak verirken ütülediğiniz kumaşların da parlamasının önüne geçecektir.

Buraya kadar anlattıklarımız kumaşın parlamamasını sağlamak amacıyla ütüye başlamadan önce alınabilecek önlemlere ilişkindi. Ancak bu yöntemleri uygulamadan ütülediğiniz ve parlamasına sebep olduğunuz kumaşlar için de izleyebileceğiniz ve kolaylıkla deneyebileceğiniz bir yol var.

Kabukları soyulmuş bir pata­tes iyice yıkayıp temizlendikten sonra  sonra ikiye bölünür. Kesilen taraf yavaş hareketlerle kumaşın parlayan bölgelerine sürülür. Bir kaç kez tekrarlanması gereken bu işlem sonrasında kıyafet kurumaya bırakılır. Kumaş iyice kuruduktan sonra sert bir fırça (kumaşa zarar vermeyecek nitelikte) yardımıyla kuruyan patates kalıntıları fırçalanır. Bu işlemi uyguladıktan sonra kumaştaki parlaklığın kaybolduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Kolay gelsin.

parlayan-kumaslar-icin-oneriler

Bu yazı için Arama Terimleri:

2 Responses to Etek ve Pantolonlardaki Ütü Parlaması Nasıl Giderilir

  • Ya acil bi sekilde geri donerseniz memnun olutum ben gomlegimi koltugun ustunde utuledim gomlegi bi kaldrdim mavi kolyugumun heryeri parliyo nasil giderebilirim bunu patates islemini denedim henuz beklemedim ama kaybolan bisey yok yardmci olursaniz sevinirim

  • aslı astarı olmayan şeyleri neden söylüyorsunuz , parlama nedir yada parlaklık neden olur ısıdan dolayı kumaşın dış yüzündeki kılcal havlar eriyor birbirine yapışıyor bildiğin yanıyor yani , kumaşın üst yüzünde bir tanbaka oluşuyor , bu da parlaklık olarak kalıyor , yani bu yanık izi e derimi bu kardeşim kendini yenilesin yanıklarda deri bile kendini yenilemiyor , şimdi buraya patates yok bilmem sıcak su sirke vb uygulamayla hiç bu düzelir mi !?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir