Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmak Gerekir? Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Ülkemizde ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından hemen her alanda yaşanan fiyat artışları kaçınılmaz bir şekilde enerji piyasasını da ciddi derecede etkiledi. Elektrik fiyatlarına üst üste gelen zamlar tüketiciye de ek maliyetler getirdi. Elektrik fiyatlarında yaşanan artışlar sonrasında kabaran elektrik faturalarından şikayetçi olan bireysel kullanıcılar da elektrik faturasını düşürmenin yollarını aramaya başladı.

Peki gerçekten elektrik faturasını evde alınacak basit önlemler ile ciddi manada düşürmek mümkün olabilir mi?
Ev kullanıcıları açısından alınacak farklı ve bir o kadar da küçük önlemler ile elektrik tüketiminde yapılacak tasarruflar sayesinde faturalarda bir miktar düşüş elde etmek elbette mümkün. Özellikle kış aylarında olduğumuz ve enerjiye en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde aşağıda belirteceğimiz tedbirler ile siz de faturanızı aşağıya çekebilirsiniz.

Elektrik Faturası Düşürme

Öncelikle kısa zaman önce aylık 68,00 TL üzeri fatura ödeyen bireysel tüketiciye getirilen serbest tüketici olma hakkı sayesinde farklı elektrik tedarikçisi firmalardan daha ucuz tarifelerde elektrik satın almanın önü açıldı. Bu sayede elerktrik tedarikçileri arasında az da olsa rekabet ortamı doğdu. Rekabetin olduğu her ortamda müşteri daha karlı tekliflerle karşılaşacaktır. Burada tüketiciye düşen farklı tarifelerle müşterisinin ilgisini çekmeye çalışan elektrik tedarikçisi firmaları araştırmak ve her birinin fiyatlarını karşılaştırmak. Bu sayede kendisi için en uygun tarifeyi veren şirketten elektrik satın alınarak daha kullanmaya başlamadan elektrik faturası düşürülmüş olacaktır. Bu indirimler % 5 % 7 civarlarına kadar varabilmekte. Bu miktarlar serbest tüketicinin ödemiş olduğu faturaya göre de değişkenlik göstermektedir. Daha fazla fatura ödeyenler doğal olarak daha fazla indirim alabilmektedir.

Elektrik satın alınan şirketin değiştirilmesi için neler yapılması gerekir? Burada yapılması gereken sadece tarifeyi ve şirketi belirleyerek gerekli başvuruyu yapmaktır. Tedarikçi şirket değişikliğinde herhangi bir tesisat değişikliği, ekstra masraf, elektrik kesintisi gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır. Siz yine aynı şebeke üzerinden hizmet almaya devam edersiniz. Arka planda anlaşmış olduğunuz şirket sizin adınıza işlemlerinizi yürütür ve kullandığınız elektriğe göre aynı şekilde faturanızı adresinize kadar gönderir. Kısacası kullanıcı açısından elektrik tedarikçisinin değiştirilmesi oldukça basittir. Şayet elektrik faturanız yukarıda belirttiğimiz tutara ulaşmıyor ise tedarikçi değiştirmeniz mümkün değil ancak bu durumda da mevcut şirketinize başvurarak tarifenizi değiştirebilirsiniz.

Halk arasıda da yaygın olarak bilinen bir püf noktası bulunmakta. Özellikle gece kullanımının gece 22:00 ile sabah 06:00 saatleri arasında yapılacak elektrik tüketimi hatırı sayılır derecede ucuza sunulmakta. (% 56) Bu imkandan faydalanmak için üç zamanlı tarifeye geçilmesi elektrik sayacının da mutlaka akıllı sayaç olması gerekmektedir. Üç zamanlı tarife günün üç bölüme ayrılarak ayrı ayrı fiyatlandırılmasıdır. Kullanıcı burada enerji tüketimini gece saatine kaydırarak çok daha indirimli fiyatlardan elektrik kullanma imkanına kavuşmaktadır. Bu tarifede değilseniz bu denli indirimli elektrik tüketmeniz imkansız.

Buraya kadar anlattıklarımız genel olarak daha elektriği kullanmaya başlamadan önce alınması gereken tedbirler ve seçimlere ilişkindi. Şimdi gelelim ev içeriside kullanıcıların kendisi tarafından elektrik faturasının düşürülmesinin yollarına. Evlerde enerjiyi en çok tüketen araçlar özellikle beyaz eşya grubudur. Isıtma ve soğutma işlemi yapan bu cihazlar deyim yerindeyse enerjiyi hortumlamaktadır. Bu sebeple ilk önce eve alınacak olan yeni beyaz eşyalarda mutlaka A + makineler tercih edilmelidir.

Eşya yerleşimine de dikkat etmek faturanızı düşürmenize yardımcı olacaktır. Örneğin buzdolabı soğutma işlemi yaptığından ısıdan mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmelidir. Mesela imkan var ise fırından uzak bir yere konumlandırılmalıdır. İçerisine koyulacak olan yiyecekler soğumadan koyulmamalıdır. Çamaşır makinelerinde yıkama yapılırken yıkanacak ürünler çok kirli değilse daha düşük sıcaklıklarda yıkama yapan programlar tercih edilmelidir. Ayrıca makinenin yıkama kapasitesinden fazla giysi yüklememek enerji tüketimini düşürmeye katkıda bulunurken giysilerin daha etkin temizlenmesini sağlayacaktır.

Muslukta kullanılan suyun ısıtılması için görev yapan termosifonların derecesi mutlaka 45-50 derece aralığında bir sıcaklığa ayarlanmalıdır. Zira bu sıcaklık sayesinde kullanım suyu istenilen sıcaklıkta olacaktır. Suyun daha fazla ısıtılması bizim için enerji israfından başka bir işe yaramayacaktır. Zira bu sıcaklıklar üzerindeki su vücut açısından kabul edilir sıcaklığın üzerinde olacaktır.

Enerji Tasarruflu Ampuller Elektrik Faturasına Olumlu Katkı Sağlar

Evlerde sıklıkla kullanılan elektronik eşyalar da enerji tüketiminin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Televizyon, bilgisayar, monitör vs. gibi cihazlar elektrikten çekilmelidir. Uyku modunda olan cihazlar enerji tüketmeye devam ederler. Bunun en basit çözümü açma kapama düğmesi bulunan prizler kullanmaktır. Kullanılmayan cihazların bu şekilde elektrikten uzak tutulması faturanızı düşürecektir. Prizde bırakılan telefon şarj aletleri, akıllı cihazların şarj aletleri de yine sizden habersizce sürekli enerji tüketirler. (yeni nesil cihazlar istisna) Bu cihazlar da yine kullanılmadıkları zamanlarda prizde bırakılmamalıdır. Aydınlatmada kullanılan lambalar seçilirken yeni nesil led cihazlara yönelmek elektrik faturanızı düşürmenin yollarından bir tanesidir. Evde hala eski tip ampul ve aydınlatma cihazları kullanıyorsanız bunları mutlaka yenilemenizi tavsiye ediyoruz.

Kombi, klima vs gibi cihazlar kullanıyorsanız bu cihazların periyodik bakımlarını kesinlikle ihmal etmeyin. Yapılan bakılmar sayesinde cihaz daha stabil ve daha verimli çalışacaktır. Özellikle yaz mevsimlerinde evde klima kullanıyorsanız dış ortam sıcaklığına göre klimanızı 5-7 derece daha düşüğe ayarlamanız, kilmanın daha verimli soğutmasına ve daha az enerji tüketmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle kombi veya elektrik ile ısıtılan evlerde cam ve kapıların yalıtımının çok iyi yapılması gereklidir. Bu sayede ısınan hava yaşam alanı içerisinde tutularak soğuyan havanın tekrar tekrar ısıtılmasının ve böylelikle daha fazla elektrik tüketilmesinin önüne geçilecektir.

Bu yazı için Arama Terimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir