Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Doğalgaz ile Isınmada Tasarruf Yöntemleri Nelerdir? Doğalgaz Faturasını Nasıl Düşürebiliriz?

Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz faturalarındaki artış neticesinde hemen hemen hepimiz çeşitli tasarruf yöntemleri aramaya başlıyoruz. Ülkemizde yaşanan olumsuz ekonomik dalgalanmanın da etkisiyle bu kış doğalgaz ile ısınmada tasarruf etme yöntemleri hakkında daha çok araştırma yapacak gibiyiz. Umarız doğalgaz ve elektrik fiyatlarında aşağı yönlü seyir halkımızın cebine bir an önce indirim olarak yansır.

Peki evlerde ısının ekonomik ve verimli kullanılabilmesi, evlerin daha iyi ve kaliteli ısıtılabilmesi için ne gibi yöntemler uygulanabilir? Bu hususta halk arasında da bilinen farklı farklı yöntemler kullanılabilmekte. Tabi bilinen bu yöntemlerin tamamının tasarrufa yönelik olumlu katkı sağladığını da söyleyemeyiz. Özellikle bilinçsiz bir şekilde uygulanacak tasarruf yöntemleri, kişelere tasarruf ettirmenin aksine ısınmanın maliyetini daha fazla artırırken bazen de ısınmanın tümüyle önüne geçmektedir. Peki daha az doğalgaz veya elektrik tüketimi ile daha fazla ısıyı nasıl elde edebiliriz? Isıyı ucuza maletmenin yolları nelerdir? Gelin bu soruların cevabını hep birlikte arayalım.

Evlerde doğalgaz faturasını düşürmenin yolunun ev içerisindeki peteklerden bazılarını kapatmakta arayan pek çok kişi mevcut. Bir diğer yöntem olarak da kombiyi belirli aralıklarla kapatmak sıklıkla karşımıza çıkıyor. Aslında bu yöntemlerin ilk bakışta tasarruf sağlandığı düşünülse de durum sanıldığı gibi faydalı değil maalesef. Kombinin veya peteğin çalışmadığı zaman aralığında oda sıcaklığı hızla düşeceği için bu yöntemler fayda yerine zarar sağlamakta. Bunun yerine kombimizi düşük sıcaklıklarda sürekli çalıştırmamız oda ısısını kolay bir şekilde muhafaza etmemizi sağlayacaktır. Bu da faturaya olumlu katkı sağlayacaktır.

Doğalgazı daha az yakayım derken cebinizdeki parayı yakmayın!

Yine aynı şekilde kullanmadığımız odanın peteğini tamamen kapalı tutmak da faydalı bir yöntem değildir. Bunun yerine kullanmadığımız odanın peteğini en düşük derecede dahi olsa açık tutarak ısının belirli bir seviyenin altına düşmesini engelleyebiliriz. Çünkü peteğini tamamen kapattığımız oda diğer odalardan daha soğuk olacağı için bu odanın hemen bitişiğinde bulunan odaların ısınma sürelerini ve harcanan yakıt miktarını artıracaktır.

Sabahları evden çakırken kombiyi tamamen kapatmakta bir başka zararlı yöntemdir. Bunun yerine yine düşük sıcaklıklarda kombiyi çalışır vaziyette bırakmak daha faydalı olacaktır. Çünkü gün boyu çalışmayan kombi nedeniyle tesisat içerisindeki su tamamen soğuyacak ve akşam kombinin çalıştırıldığında tesisattaki suyun dolayısıyla evimizin ısınma süresi ile doğru orantılı olarak harcanan yakıt miktarı da artacaktır.

Peteklerin üzerlerini ve önlerini açık tutmakta ısının oda içerisinde eşit ve hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayacağından tasarruf yönünden oldukça önemli bir işlemdir. Yine peteklerin arkasına ısıyı yansıtacak bir yalıtım plakası koyarak buradaki ısıyı da oda içerisine yansıtarak tasarrufa katkıda bulunabiliriz.

İkamet ettiğimiz binada mantolama yapılmış olması durumunda ise mantolama yapılmamış bir binaya göre %40 varan enerji tasarrufu sağlamış oluruz. Peteklerimizde termostatlı vana kullanarak odaların kullanım durumlarına göre sıcaklıklarını ayarlayarak çok kullandığımız oda sıcaklığını daha yüksek, az kullandığımız veya kullanmadığımız oda sıcaklıklarını daha düşük ayarlayarak da tasarruf sağlayabiliriz.

Pek çok insan son yöntemimizi göz ardı ediyor olabilir ancak şimdi söyleyeceğimiz yöntem ısının verimli kullanılmasına ve faturaların düşürülmesine direkt olarak olumlu etki yapmaktadır. Kombimizin bakımını düzenli olarak yaptırmak bizim son ve en önemli  tasarruf yöntemimiz. Bakımlı kombiler daha verimli yanma sağlayacağından ve yakmadan çiğ gaz bırakmayacağından faturanın aşağı çekilmesi açısından önem arz etmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir