Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Deri ve Kumaş Üzerindeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır

Mürekkep, insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Kullanılan kalemlerden tutun, elektronik cihazlardan pek çoğuna varana kadar mürekkep içerir. Hayatımızda mürekkebin bu kadar büyük yeri varken mürekkebin sevilmeyen yüzüyle tanışmak da kaçınılmazdır. Özellikle kalemlerden akan mürekkepler, gömlek, ceket veya pantolonunuzu mahvedebilir.

Bu durum elbette can sıkıcı. Daha da can sıkıcı olan ise yeni aldığınız ve severek kullandığınız kıyafetlerden mürekkep lekesini çıkaramamaktır. İşte size mürekkep lekesinin nasıl çıkarılacağına ilişkin birkaç pratik yöntem. Deri eşyalar üzerindeki mürekkep lekeleri biraz limon suyu ile fırçalandığında çıkacaktır.

Önemli kağıtlar üzerindeki istenmeyen mürekkep lekesinden kurtulmak için lekenin altına kurutma kağıdı koyarak lekenin üzerine birkaç damla oksijenli su sıkın. Daha sonra kuru bir pamuk parçasıyla lekeyi kurutun. Kumaş üzerindeki lekelerde ise kumaşın kalitesi leke çıkarmada önemlidir. Dayanıklı kumaşlarda biraz limon suyu ve ılık süt ile silme işlemi sonrasında kumaş durulandığında leke kaybolacaktır.

Nazik kumaşlarda ise lekenin kuruması sonrasında lekenin üzerine talk pudrası dökülerek leke kaybolana kadar fırçalanır. Fırçalamanın dairesel hareketlerle yapılması nazik kumaşın zarar görmesini engelleyecektir.

gomlekteki-murekkep-lekesi

Beyaz çamaşırlarda ise lekenin üzerine sulandırılmış hardal yayılır ve yarım saat kadar beklenerek sünger yardımıyla lekeli bölge yıkanır. Mobilya üzerindeki taze lekeler ise çiğ süt veya limon suyu ilave edilecek sıcak su karışımı ile çıkarılabilir. Şayet leke eski ise zımpara kağıdı ile nazikçe kazınır ve daireler çizerek mantar tıpa yardımıyla parlatılır.

Parmaktaki mürekkep lekeleri içinse en etkili çözüm domates suyu ile ovalamaktır. Kırmızı mürekkep lekelerinde ise leke üzerine hardal sürülerek birkaç saat bekletilir. Sonrasında ise su ile durulanır. Kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir