Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık Köşesi

Soda ve Maden Suyu Arasındaki Fark Nedir? Soda ve Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatta hepimizin sıklıkla kullandığı terimlerdir soda ve maden suyu. Peki soda nedir? Maden Suyu nedir? Aralarındaki fark nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.

Soda sağlık yönünden içilmesinde sakınca bulunmayan suya karbondioksit eklenmesiyle elde edilen gazlı bir içecektir. Maden suyu ise içerisinde magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum, bikarbonat, sülfat, klorür, florür, iyodür, demir bulunan yeraltı sularının yüzeye çıkarken mineral yönünden zenginleşmiş halidir. Maden suyunda insan vücudunun ihtiyacı olan minerallerin büyük bir bölümü… Yazının tümünü oku

Palm Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kanserojen Etkisi Var mıdır?

Hazır gıdaların kullanımının git gide yaygınlaştığı son yıllarda bazı hastalıkların görülme sıklıklarının da artmasıyla birlikte bu gıdaların sağlıklı olup olmadığı, içlerinde insan vücuduna zararlı katkı maddelerinin bulunup bulunmadığı hususu da ön plana çıkmıştır.

Bu maddelerden bir tanesi de Palm yağıdır. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan çikolatalar içinde bulunduğunun belirtilmesiyle bir çok insan bu gıdaları almaktan çekinir bir hale gelmiştir.

Her ne kadar Nutella gibi bu sektörün öncü markalarından birinin… Yazının tümünü oku

Salep Nedir? Nasıl Yapılır?

Havaların soğumasıyla birlikte kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep de kendisini göstermeye başladı.

Peki salep nedir ve nasıl yapılır. Gelin birlikte inceleyelim.

Salep,  Sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru bulunur. Gövdesi, dik ve silindirimsi bir yapıya sahiptir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir.Kullanılan bölümü köklerindeki yumrularıdır.

Salep’in faydaları nelerdir?

Öksürük ve bronşitte faydalıdır.Kabızlığı giderir. Basur memelerinde faydalıdır. Zihin açıcı özelliği vardır.Kalbi kuvvetlendirir.Bağırsak solucanlarının düşürülmesine… Yazının tümünü oku

Oje Nedir? Zararları Nelerdir?

Ojeler günümüzde kozmetik sektörünün en önemli ögelerinden biri konumundadır. Hatta makyaj yapan bayanların vazgeçilmezlerindendir diyebiliriz. Peki oje nedir? Oje’nin zararları nelerdir? Çocuklarımıza oje kullandırmalımıyız? Şimdi gelin sizlerle birlikte oje hakkındaki bilinmeyenleri inceleyelim.

Oje Nedir?
Oje’yi en basit haliyle tırnak boyamakta kullanılan cila olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle renkli tırnak cilası da diyebiliriz.

Piyasada çeşitli renk ve markalarda birçok oje bulunmaktadır. Günümüzde bayanlar yaptıkları makyaja, elbiselerine, hatta kullandıkları takılara göre farklı… Yazının tümünü oku

Sağlıklı ve Nefis Ev Yapımı Limonata Tarifi

Genel olarak meşrubat olarak adlandırılan içecekler bir çoğumuzun günlük hayatta vazgeçilmez gıda maddelerinden  biri durumuna gelmiştir. Ancak almış olduğumuz bu içeceklerin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda ise birçoğumuzun bilgisi bulunmamaktadır.

Asitli içeceklerin insan vücuduna zararları olduğu konusunda hemen hemen tüm insanlar hemfikir durumdadır ancak buna rağmen bu içecekleri tüketmekten de vazgeçmemektedir. Asitli içecekler kadar piyasada satılan hazır meyve suları vb. içeceklerin de içerdikleri katkı maddeleri nedeniyle sağlıklı birer içecek oldukları… Yazının tümünü oku

Aloe vera nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve birçok faydası bulunduğu söylenilen, kozmetik sektöründe de kullanılan Aloe Vera aslında aminoasit, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir iç yapıya sahip, Afrika kökenli bir bitkidir.

Bazılarımız tarafından bir süs bitkisi olarak evlerimizde bulundurulsa da Aloe Vera aslında faydaları saymakla bitmeyecek bir bitkidir. Görünüm kaktüse benzer bir yapıya sahiptir. Üzerinde dikene benzer yapılar bulunsa da zarar verecek sivrilikte ve yapıda değildirler. İçerisinde ise jel yapı… Yazının tümünü oku

Boyun Ağrısı Neden Olur, Boyun Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Çağımızın en sık görülen rahatsızlıklarından bir tanesi boyun rahatsızlıklarıdır. Son yıllarda yükselen bir grafik gösteren boyun rahatsızlıkları, pek çok insanın hayat kalitesini düşüren rahatsızlıkların başında gelmektedir.Peki Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısının ortaya çıkmasına sebep olan rahatsızlıkların ortak nedenleri bulunmaktadır. Büyüyen şehirler, modern yaşam tarzları, ulaşım araçlarının kullanımı, hayatımıza hızlı bir giriş yapan ve elimizden bir türlü düşüremediğimiz akıllı cihazların yaygınlaşması ve çağımızın en büyük problemi olan hareketsizlik boyun rahatsızlıklarını… Yazının tümünü oku

Kış Aylarında Vücut Direncini Artırmanın Yolları Nelerdir?

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde çoğunlukla nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücut direncimiz zayıflamaktadır. Özellikle kapalı ve iyi havalandırılmayan ortamlarda bulunmakla birlikte sağlıksız beslenme, vücuda yeterli vitaminin alınmaması gibi faktörler bir araya geldiğinde hastalıklar kaçınılmaz son olmaktadır.

Vücut direncini artırmanın en önemli faktörü sağlıklı ve yeterli beslenmedir. Bu nedenle öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Mevsimine uygun ve organik gıdalar kullanmakta şüphesiz çok önemlidir. Bunların yanı sıra ise… Yazının tümünü oku

Ameliyatsız Doğal Yollarla Burun Küçültülebilir mi

Burun, insan vücudunda yüz hatlarını ve görünümünü etkileyen en belirgin organdır. Burun yapısı insanların hemen hepsinde farklıdır. Gerek doğuştan,  gerekse sonradan ortaya çıkan etkenlerden dolayı burunda oluşan şekil değişikleri psikolojik bir problem haline gelebilir. Küçük ve kibar bir burun hemen her insanın arzu ettiği burun tipidir. Burun yapısının, kişinin görünümünü direk olarak etkilediğini söylemek de yerinde olacaktır.  

Son zamanlarda özellikle burun kaldırma ve burun küçültme işlemleri oldukça revaçta.… Yazının tümünü oku

Hürrem Hamam Otu Yağı İle İstenmeyen Tüylerinizden Zahmetsizce Kurtulun

İstenmeyen tüyler cinsiyet farkı gözetmeksizin pek çok insanı rahatsız eden en büyük problemlerin başında gelmekte. Bu durumdan şikayetçi olanlar arasında bayanlar yoğunlukta olsa da şikayetçi olan erkeklerin de sayısı yadsınamayacak derecede yüksek. Bu sıkıntıdan kurtulmanın pek çok yolu var. Bunlar arasında ağda gibi geleneksel yöntemler bulunmakta. Bu yöntem ucuz olmasına rağmen geçici olması ve uygulaması esnasında verdiği acı nedeniyle pek tercih edilmemekte. Bunun yerine epilatörler gibi araçlar kullanılsa da sonuç… Yazının tümünü oku