Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Haber Köşesi

Marketlerde Ücretli Poşet Uygulamasına Pratik Çözümler

01 Ocak 2019 tarihi itibariyle marketlerde ücretsiz poşet verilmesi uygulaması son buluyor. Yeni yılda marketlerden yapacağınız alışverişler sonrasında talep edeceğiniz poşet başına cebinizden 25 kuruş çıkacak. Alacağınız her poşet için marketler sizden poşet ücretini de tahsil edecek. Televizyonlarda yapılan haberlere göre marketlerin alacakları poşet ücretinin poşet maliyeti kadarı marketlerde kalırken arta kalan kısmı ise devlete gelir olarak aktarılacak.

Peki poşetler neden ücretli oldu? Ücretli poşet uygulamasının amacı düşünüldüğünde ve dünyanın… Yazının tümünü oku

Emniyet Kemerini Niçin Takmalıyız? Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar?

Emniyet kemeri araçlarda kaza anında oluşabilecek ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi için tasarlanmış olan ve araçlarda bulunması zorunlu güvenlik donanımlarından biridir.

Peki emniyet kemeri ne zaman icat edildi? Ne zaman araçlarda kullanılmaya başlanıldı? Neden emniyet kemeri takmalıyız? Şimdi sizlere kısaca bu hususlardan bahsedeceğiz.

Emniyet kemerini 1903 yılında Gustave Liebau icat etmiştir. Günümüzde kullanılan üç noktadan bağlı emniyet kemerinin aksine ilk olarak iki noktadan bağlı olarak kullanılmaya başlanılmıştır. 

Günümüzde… Yazının tümünü oku

Cemal Ahmet Kaşıkçı Kimdir? Kaşıkçı Gerçekten Öldürülmüş Olabilir mi?

Son haftanın en çok konuşulan haberlerinin ilk sırasında yer alan Kaşıkçı’nın Suudi Konsolosluğundan kaybolması hala gizemini koruyor. Evlilik işlemlerine ilişkin evraklarla ilgili olarak Suudi  Arabistan İstanbul Başkonsolosluk binasına giren ve kendisinden bir daha haber alınamayan Kaşıkçı’nın öldürülmüş olma ihtimaline pek çok kesim tarafından kesin gözüyle bakılıyor. Cemal Ahmed Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne dair resmi makamlardan aradan geçen süreye rağmen hala bir teyit alınamasa da mevcut tabloda yer alan deliller ve yaşananlar… Yazının tümünü oku

1994 Doğumlular Bedelli Askerlik Yapabilir mi? Bedelli Askerlik Kaç Yaşındakiler İçin Geçerli? 2018

Ha çıktı, ha çıkıyor derken yakın zamanda bedelli askerlik müjdesi verildi. Uzun zamandır ülke gündemini meşgul eden ve bedelli askerlik konusunda binlerce kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik yaş 25 bedel 15 bin olacak denilerek nihayet açıklandı. 2018 yılı bedelli askerlik açıklamasının ardından pek çok kişi bu haberden memnun kalırken yaş itibariyle sınırda kalanlar ise farklı yollar aramaya başladı.

Bilindiği üzere bedelli askerlik için yaş sınırı 31 Aralık 1993 tarihi ve bu… Yazının tümünü oku

2018 Ak Parti Seçim Müziği Maher Zain Hasat Vakti

Her seçim döneminde partilerin seçim müzikleri akıllara kazınıyor adeta. Her sokak başında, her sosyal mecrada sıklıkla karşılaşılan bu müziklerin pek çoğu da oldukça beğeni topluyor. 2018 yılının en beğenilen seçim şarkılarından olmaya aday şarkılardan bir tanesi yine Ak Parti’de. Dünya çapında ün yapmış şarkıcı Maher Zain tarafından seslendirilen “Hasat Vakti” isimli şarkı pek çok kişi tarafından beğenilerek dinleniyor.

Aslen Lübnan’lı olan Maher Zain türkçe olarak seslendirdiği Hasat Vakti şarkısını Tayyip… Yazının tümünü oku

Riemann Hipotezi Çözüldü, Ödül 1 Milyon Dolar

156 yıl önce ortaya atılan problem nihayet Nijeryalı bir profesör tarafından çözüldü. Profesör Enoch, bu sayede 1 milyon dolarlık ödülünde tek sahibi oldu. 1859 yılında Bernhard Riemann tarafından ortaya sürülen matematik problemi en zor problemlerden birisi olarak kabul görmekteydi.

Profesör Opeyemi Enoch, Riemann hipotezinin çözümünü Uluslararası Matematik ve Bilgisayar Bilimleri konferansında sundu. Böylece tarihe geçmeyi başaran Nijeryalı profesör pek çok matematikçinin yapamadığını da yapmış oldu. Riemann hipotezi bugüne kadar pek… Yazının tümünü oku

2014 Bedelli Askerlik Çıktı mı Bedelli Askerlik Şartları Neler

Bedelli askerlik, hemen her dönemde pek çok asker adayı tarafından sabırsızlıkla beklenen önemli ve sıcak haberler arasında. 2014 yılı Ağustos ayında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik konusunda akıllarda pek çok soru mevcut. Bedelli askerlik konusunda detaylı ve yeterli bilgiler olmamasına rağmen medyada her gün yeni spekülatif haberler duyulmaya devam ediyor. Sosyal medyanın da yardımıyla bu haberler konusunda pek çok bilgi kirliliği yaşanıyor. Bu gelişmelere paralel olarak yetkili ağızlardan da ara… Yazının tümünü oku 

Uzun Dönem Askerlik Kısalacak Askerlik 12 Aya Düşecek Haberi 2013

Silah altında bulunan tüm askerlerin gözü kulağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına çevrildi. Başbakan yaptığı açıklamada uzun dönem askerliğin kısalmasına ilişkin olarak yoğun bir çalışma içinde olduklarını ve halihazırda 15 ay olan uzun dönem askerliğin 12 aya düşeceğini açıkladı. Bu açıklama gerek silah altında bulunan gerekse yeni askere gidecek olan askerlerin bu yöndeki umutlarını yeşertti. Askerliğin kısalacağı sinyalini veren Başbakan kendisine yöneltilen soruya şu şekilde cevap verdi;

“Askerliğin kısaltılması noktasındaki… Yazının tümünü oku

İnternetten Adli Sicil Sabıka Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Sabıka Kaydı, yani halk arasında yaygın olarak bilinen ismiyle temiz kağıdına Türkiye’de yaşayan her vatandaş tarafından hayatın pek çok alanında  kullanılmak üzere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Adli Sicil Sabıka kaydı vatandaşın o zamana kadar ki varsa mahkemeler tarafından verilen ceza bilgilerini  gösteren yazılı belgedir.

Özellikle iş, okul vs. gibi resmi kurumlara yapılacak başvurularda kurumlar tarafından da genellikle istenilmektedir. Bu nedenle hemen herkesin hayatının belli dönemlerinde adli sicil… Yazının tümünü oku

Sözleşmeli Personellere Müjdeli Haber Çalışma Bakanından

Kamuda çalışmakta olan sözleşmeli personellerin gözü kulağı yapılacak olan değişiklikle birlikte kadroya kavuşma haberinde idi. Belediyelerde çalışmakta olan 18 Bin sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmanın hızlı bir şekilde yürütüldüğü de herkesçe bilinmekteydi. Şimdi ise bu çalışmanın kapsamı genişletileceği çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından belirtildi.
sozlesmeli-personellere-kadro-yolu-gozuktu-2013
Kamudaki parçalı personel kavramının ortadan kaldırılması kararı doğrultusunda yaklaşık 80 bin sözleşmeli personel kadroya alınacak. Bu sayede devlette sözleşmeli statü sona erecek.  Çalışma Bakanı… Yazının tümünü oku