Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Genel

Soda ve Maden Suyu Arasındaki Fark Nedir? Soda ve Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatta hepimizin sıklıkla kullandığı terimlerdir soda ve maden suyu. Peki soda nedir? Maden Suyu nedir? Aralarındaki fark nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.

Soda sağlık yönünden içilmesinde sakınca bulunmayan suya karbondioksit eklenmesiyle elde edilen gazlı bir içecektir. Maden suyu ise içerisinde magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum, bikarbonat, sülfat, klorür, florür, iyodür, demir bulunan yeraltı sularının yüzeye çıkarken mineral yönünden zenginleşmiş halidir. Maden suyunda insan vücudunun ihtiyacı olan minerallerin büyük bir bölümü… Yazının tümünü oku

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurta, genellikle kahvaltı sofralarında daha çok tüketilse de; mutfak malzemeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Haşlama, rafadan, yağda pişirilerek yenilebildiği gibi patates, peynir gibi ürünlerle karıştırılarak da değişik lezzetler elde edilebilmektedir.

Peki sağlıklı beslenebilmek için taze olarak tüketilmesi gereken yumurtanın tazeliğini nasıl anlayabiliriz. Gelin hep birlikte bunu anlamanın püf noktalarını inceleyelim.

Yumurtayı ışığa tuttuğumuzda parlak bir renge sahip olduğunu görüyorsak bu yumurtamızın taze olduğu, lekeli, bulanık ve esmer bir renk… Yazının tümünü oku

Doğalgaz ile Isınmada Tasarruf Yöntemleri Nelerdir? Doğalgaz Faturasını Nasıl Düşürebiliriz?

Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz faturalarındaki artış neticesinde hemen hemen hepimiz çeşitli tasarruf yöntemleri aramaya başlıyoruz. Ülkemizde yaşanan olumsuz ekonomik dalgalanmanın da etkisiyle bu kış doğalgaz ile ısınmada tasarruf etme yöntemleri hakkında daha çok araştırma yapacak gibiyiz. Umarız doğalgaz ve elektrik fiyatlarında aşağı yönlü seyir halkımızın cebine bir an önce indirim olarak yansır.

Peki evlerde ısının ekonomik ve verimli kullanılabilmesi, evlerin daha iyi ve kaliteli ısıtılabilmesi için ne gibi yöntemler uygulanabilir?… Yazının tümünü oku

Palm Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kanserojen Etkisi Var mıdır?

Hazır gıdaların kullanımının git gide yaygınlaştığı son yıllarda bazı hastalıkların görülme sıklıklarının da artmasıyla birlikte bu gıdaların sağlıklı olup olmadığı, içlerinde insan vücuduna zararlı katkı maddelerinin bulunup bulunmadığı hususu da ön plana çıkmıştır.

Bu maddelerden bir tanesi de Palm yağıdır. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan çikolatalar içinde bulunduğunun belirtilmesiyle bir çok insan bu gıdaları almaktan çekinir bir hale gelmiştir.

Her ne kadar Nutella gibi bu sektörün öncü markalarından birinin… Yazının tümünü oku

Pişmaniye (Çekme Helvası) Nasıl Yapılır?

Pişmaniye, hemen hemen hepimizin severek yediği, marketlerde ve pastahanelerde rahatlıkla bulunabilecek bir tatlı bir yiyecektir diyebiliriz

Yöreden yöreye değişiklik gösteren birçok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle İç Anadolu bölgesinde bazı yörelerde kış aylarında çok sık olarak yapılmaktadır. Birçok yörede çekme helvası olarak da bilinir. 

Peki nasıl yapılır çekme helvası (Pişmaniye) gelin birlikte inceleyelim.

Çekme helvası yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler şeker, su, limon tuzu, bir miktar margarin ve un’dur. Kişi sayısına… Yazının tümünü oku

3’te 3 Tarih Yarışması Sunucusu Engin Altan Düzyatan Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

TRT 1 ekranlarında 31 Ekim 2018 tarihi itibariyle yayın hayatına başlayan 3’te 3 Tarih isimli bilgi yarışmasının sunuculuğunu Diriliş Ertuğrul dizisinin başarılı oyuncusu Engin Altan Düzyatan yapmaktadır.

Peki Engin Altan Düzyatan kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Engin Altan Düzyatan 26 Temmuz 1979 İzmir doğumludur.  1996 yılında öğrenim görmeye başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro bölümünden 2001 yılında mezun olmuştur.

İlk olarak 2002 yılında yayınlanan… Yazının tümünü oku

Salep Nedir? Nasıl Yapılır?

Havaların soğumasıyla birlikte kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep de kendisini göstermeye başladı.

Peki salep nedir ve nasıl yapılır. Gelin birlikte inceleyelim.

Salep,  Sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru bulunur. Gövdesi, dik ve silindirimsi bir yapıya sahiptir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir.Kullanılan bölümü köklerindeki yumrularıdır.

Salep’in faydaları nelerdir?

Öksürük ve bronşitte faydalıdır.Kabızlığı giderir. Basur memelerinde faydalıdır. Zihin açıcı özelliği vardır.Kalbi kuvvetlendirir.Bağırsak solucanlarının düşürülmesine… Yazının tümünü oku

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşmanın Cezası Ne Kadar?

Cep telefonları günümüzde insanlar için vazgeçilmez bir cihaz konumundadır. Neredeyse yediden yetmişe herkeste cep telefonu bulunmaktadır desek yanlış söylemiş olmayız. Günlük yaşantımızın her anında cep telefonu yanımızda bulunmaktadır.

Yemek yerken, televizyon izlerken, doğada kısacası her yerde cep telefonu hayatımızın içinde, yanı başımızda bulunmakta. Ancak cep telefonunun her daim faydalı olduğunu da söyleyemeyiz.

Cep telefonunun insana en çok zararının dokunduğu kullanım alanı ise araçla seyir halinde bulunduğumuz zamanlardır. Araç kullanırken cep… Yazının tümünü oku

Oje Nedir? Zararları Nelerdir?

Ojeler günümüzde kozmetik sektörünün en önemli ögelerinden biri konumundadır. Hatta makyaj yapan bayanların vazgeçilmezlerindendir diyebiliriz. Peki oje nedir? Oje’nin zararları nelerdir? Çocuklarımıza oje kullandırmalımıyız? Şimdi gelin sizlerle birlikte oje hakkındaki bilinmeyenleri inceleyelim.

Oje Nedir?
Oje’yi en basit haliyle tırnak boyamakta kullanılan cila olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle renkli tırnak cilası da diyebiliriz.

Piyasada çeşitli renk ve markalarda birçok oje bulunmaktadır. Günümüzde bayanlar yaptıkları makyaja, elbiselerine, hatta kullandıkları takılara göre farklı… Yazının tümünü oku

Sağlıklı ve Nefis Ev Yapımı Limonata Tarifi

Genel olarak meşrubat olarak adlandırılan içecekler bir çoğumuzun günlük hayatta vazgeçilmez gıda maddelerinden  biri durumuna gelmiştir. Ancak almış olduğumuz bu içeceklerin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda ise birçoğumuzun bilgisi bulunmamaktadır.

Asitli içeceklerin insan vücuduna zararları olduğu konusunda hemen hemen tüm insanlar hemfikir durumdadır ancak buna rağmen bu içecekleri tüketmekten de vazgeçmemektedir. Asitli içecekler kadar piyasada satılan hazır meyve suları vb. içeceklerin de içerdikleri katkı maddeleri nedeniyle sağlıklı birer içecek oldukları… Yazının tümünü oku