Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Faydalı Bilgiler

Ütü Yapmayı Kolaylaştırma Yolları Nelerdir?

İster özel günlerde olsun, ister günlük yaşantımızda elbiselerimizin temiz ve düzgün olmasına özen göstermekteyiz. Ancak birçoğumuzun korkulu rüyasıdır ütü yapmak. Çünkü bazı kumaşları ütülemek deyim yerindeyse yeniden imal etmekten daha zordur.Ütü yapmayı kolaylaştıran ve eziyet olmaktan çıkartan yöntemleri sizler için araştırdık.

Ütüleme işlemini kolay bir şekilde yapabilmemiz için çamaşırlarımızı yıkamış olduğumuz suya biraz tuz koymalıyız. Bu şekilde ütünün çamaşır üzerinde kolaylıkla kaymasını sağlayabiliriz. Çamaşırlarımızı nemliyken ütülemekte çamaşırların daha kolay açılmasını… Yazının tümünü oku

Yağ Lekelerini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Elbiselerimizin ve eşyalarımızın korkulu rüyasıdır diyebiliriz lekeler için. Şüphesiz bu lekeler arasında en sık rastlanılan ve çıkarması en güç olanlardan biri de yağ lekeleridir.Aslında yağ lekelerinin çıkarılması düşünüldüğü kadar da zor değildir. Gelin sizlerle yağ lekelerini kolayca çıkarabileceğimiz yöntemleri birlikte inceleyelim.
*Yağ dökülen kumaşın üzerine hemen tuz döküp sodalı su ile silersek yağ lekesinden kurtulabiliriz.

*Zeytinyağı lekesini çıkarırken bir parça ekmek içi yuvarlanıp lekenin üzerinde gezdirilmelidir.
*Brokar kumaşla kaplı oda… Yazının tümünü oku

Silikonla Fayans Yapıştırılır mı?

Fayanslar veya genel ismiyle seramik kaplama malzemeleri günümüzün en gözde yapı malzemeleri arasında ilk sırada gelmektedir. Pek çok çeşidi bulunan fayans ve kalebodurların zaman içerisinde çatlaması veya kırılması gibi istenilmeyen durumlarla karşılaşılmakta. Peki çatlayan yada kırılan kalebodur veya fayansların değişimi mümkün mü?

Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak yada herhangi ağır bir cismin çarpması sonucu aldığı darbe ile kırılan fayansların değiştirilmesi elbette mümkün. Ancak bu değişimin yapılabilmesi için değiştirilmesi düşünülen seramik… Yazının tümünü oku

Emniyet Kemerini Niçin Takmalıyız? Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar?

Emniyet kemeri araçlarda kaza anında oluşabilecek ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi için tasarlanmış olan ve araçlarda bulunması zorunlu güvenlik donanımlarından biridir.

Peki emniyet kemeri ne zaman icat edildi? Ne zaman araçlarda kullanılmaya başlanıldı? Neden emniyet kemeri takmalıyız? Şimdi sizlere kısaca bu hususlardan bahsedeceğiz.

Emniyet kemerini 1903 yılında Gustave Liebau icat etmiştir. Günümüzde kullanılan üç noktadan bağlı emniyet kemerinin aksine ilk olarak iki noktadan bağlı olarak kullanılmaya başlanılmıştır. 

Günümüzde… Yazının tümünü oku

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmak Gerekir? Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Ülkemizde ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından hemen her alanda yaşanan fiyat artışları kaçınılmaz bir şekilde enerji piyasasını da ciddi derecede etkiledi. Elektrik fiyatlarına üst üste gelen zamlar tüketiciye de ek maliyetler getirdi. Elektrik fiyatlarında yaşanan artışlar sonrasında kabaran elektrik faturalarından şikayetçi olan bireysel kullanıcılar da elektrik faturasını düşürmenin yollarını aramaya başladı.

Peki gerçekten elektrik faturasını evde alınacak basit önlemler ile ciddi manada düşürmek mümkün olabilir mi?
Ev kullanıcıları açısından alınacak… Yazının tümünü oku

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 2019 Seçimleri Online Seçmen Sorgulama

Gökyüzü Neden Mavi Renktedir, Mavi Rengini Nereden Alır?

Pek çok insan için gökyüzünün genel maviliği normaldir. Ancak bazı insanların aklına gökyüzünün neden mavi olduğu ve başka renk olmadığı hususunda değişik sorular gelir. Gökyüzünün mavi olmasının ise tek sebebi vardır. Bu da güneş ışığının kırılmasıdır. Güneş ışınları atmosfere girdiğinde gaz moleküllerine ve toz parçalarına çarparak dağılır. Gün ışığı değişik dalga boylarındaki pek çok ışından oluşmaktadır.

En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacıklar tarafından hemen saçılırlar.… Yazının tümünü oku

Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Engellenir

Facebook sürekli sisteme eklediği yeni özelliklerle kullanıcılarını şaşırtmayı başarıyor. Facebook’un son yeniliği ise eklenen videoların otomatik olarak önizleme şeklinde çalıştırılması. Bu sayede videolar daha ilgi çekici bir hal aldı denilebilir. Bu durum pek çok facebook kullanıcısı tarafından beğeniliyor olsa da sistemi beğenmeyenler de mevcut. Sistemi beğenmeyenlerin başında ise kotalı internet kullanıcıları yer alıyor. Videoların otomatik olarak oynatılması kotanın doldurulmasına katkıda bulunuyor. Şimdi gelelim facebookta videoların otomatik oynatılmasını nasıl engelleyebilirim sorusunun… Yazının tümünü oku

Nane Nasıl Serinlik Verir Nasıl Ferahlatır

Nanenin keskin kokusu ve verdiği serinlik duygusu ve biraz da acılık hissi içerisinde bulunan mentolden kaynaklanmaktadır. Mentolün bu denli serinlik hissi vermesi de anestetik özelliğinden kaynaklanır. Nane içerisindeki anestezik madde sinir uçlarındaki alıcıları bir nevi bloke ederek genel şuur ve his duygularına etki etmeden bölgedeki alıcıları devreden çıkarır. Bu da naneyi diğer bitkilerden farklı kılan en önemli unsurdur.

İnsan dili dört ana tat duyusuna hassas alıcılar içerir. Dil ayrıca ısıya… Yazının tümünü oku

Sarımsak Neden Kokar?

Sarımsak kokusunu pek çok kişi sevmez. Özellikle yedikten sonra kişinin kendisi farketmese de çevresindekiler tarafından hissedilen koku oldukça kötüdür. Sarımsağın sağlık açısından yararları ise oldukça fazladır. Peki sarımsak neden kokmaktadır? Aslında sarımsağın kokusu, bünyesinde bulunan kükürtten kaynaklanmaktadır.

Bir diş sarımsak, esasen kokusuz bir kükürt bileşiği içerir. Ancak bu bileşik, sarımsağın yapısının bir sebeple bozulması (kesme, ezilme) sonucunda hava ile temas ederek başka bir kükürt bileşiği halini alır. Bu bileşiğe diallyl… Yazının tümünü oku