Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Motorlu Araçlar Köşesi

Araçlarda Beygir Gücü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Otomobil, motosiklet, otobüs, kamyon vb. bütün motorlu taşıtlar için hatta ve hatta çim biçme makinesi, elektrikli testere gibi aletler için dahi kullanılan en sık sorulardan bir tanesi de motor gücünün kaç beygir olduğudur? 

Peki nedir bu beygir gücü? Nasıl Hesaplanır? Gelin hep birlikte bu hususu inceleyelim.

Beygir gücü nedir?

Günümüzde beygir gücü mühendisler tarafından 75 kilogramlık bir yükün 1 saniye içerisinde 1 metre ileri taşınması olarak tanımlanmaktadır. Beygir gücü bazı… Yazının tümünü oku

Kış Aylarında Araç Camlarındaki Buzlar Nasıl Temizlenir?

Kış aylarında tüm sürücülerin korkulu rüyası sabah aracının başına gittiğinde bütün camların özellikle de ön camın üzerinde bulunan buz tabakasıdır.

Aracını kapalı garajda muhafaza edenler haricinde hemen hemen tüm sürücülerin karşılaştığı bir durumdur. Arka camdaki buz katmanı rezistans sayesinde kısa sürede çözülse de ön camda bulunan buz tabakasının kendi kendine çözülmesi oldukça uzun bir süre almaktadır.

Tabi ki bazı sürücüler aracın ön camına karton, gazete veya örtü benzeri şeyler kapatarak… Yazının tümünü oku

Araçlarda arıza ve uyarı lambaları anlamları nelerdir?

Teknolojinin hızla ilerlediği son günlerde bunun bir etkisi olarak otomobil sektöründe de elektronik parçaların kullanımı büyük oranda artış göstermiştir.

Elektronik gösterge paneli ve donanıma sahip araçları kullanan hemen hemen her sürücünün çok sık duyduğu, kimi sürücülerin ise çok sık kullandığı cümlelerden birisi de aracım arıza lambası yaktı, arızası nedir cümleleridir.

Tabi bu arıza lambalarının yanması ile sürücülerin aklına ilk aşamada çok büyük arızalar da gelebilmektedir. Halbuki gösterge panelinde uyarı veren… Yazının tümünü oku

Triger kayışı nedir? Ne zaman değiştirilmelidir?

Araç kullanıcılarının sıklıkla duyduğu ve önemli parçalarından birisi de triger kayışıdır. Araç alacakların da motor ve kaporta durumunu kontrol ettikten sonra ilk sorduğu sorular arasındadır triger setinin değişip değişmediğidir. Çünkü triger setinin  değiştirilmemesi nedeniyle zamanla yıpranan ve eskiyen bu kayışın kopması aracımızda büyük zararlar verecektir.

Peki nedir triger kayışı gelin birlikte inceleyelim.

Triger kayışı, motorlarda, krank milindeki hareketi eksantrik miline ileten, krank mili ile eksantrik milinin hareket zamanlama senkronizasyonunu… Yazının tümünü oku

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşmanın Cezası Ne Kadar?

Cep telefonları günümüzde insanlar için vazgeçilmez bir cihaz konumundadır. Neredeyse yediden yetmişe herkeste cep telefonu bulunmaktadır desek yanlış söylemiş olmayız. Günlük yaşantımızın her anında cep telefonu yanımızda bulunmaktadır.

Yemek yerken, televizyon izlerken, doğada kısacası her yerde cep telefonu hayatımızın içinde, yanı başımızda bulunmakta. Ancak cep telefonunun her daim faydalı olduğunu da söyleyemeyiz.

Cep telefonunun insana en çok zararının dokunduğu kullanım alanı ise araçla seyir halinde bulunduğumuz zamanlardır. Araç kullanırken cep… Yazının tümünü oku

Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

Araç muayenesinin ne olduğunu, araç muayenesinin önemini sitemizde sizlere daha önce anlatmıştık. Bu yazımızda da otomobillerin muayeneden geçememesine neden olan ağır kusurların neler olduğunu anlatacağız.

Bilindiği gibi araçlarımızı çeşitli özelliklerine göre yıllık veya iki yılda bir olmak üzere periyotlarda araç muayene istasyonlarına muayene için götürmekteyiz. Muayene işlemi sırasında yapılan incelemeler  sonrasında tarafımıza aracın muayeneden geçtiğini ya da ağır kusurlar nedeniyle muayene tekrarı gerektiğini belirten belgeler verilmektedir.

Peki araç muayenesinde “Ağır… Yazının tümünü oku

Emniyet Kemeri Para Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Son günlerde artırılan trafik denetimleri ve denetimler sonucunda tespit edilen eksiklikler veya kural ihlalleri için yazılan cezalar sebebiyle pek çok kişi mağduriyetini dile getiriyor. Trafik ekipleri trafik kurallarına riayet etmeyen sürücülerin canını yakmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Emniyet kemeri takmamak sürücüler ve yolcular için tehlike arzeden bir durum. Olası bir kaza anında insanları hayata bağlayan emniyet kemerinin takılmaması araç içindekiler için ciddi yaralanmalara, hatta ölüme varan sonuçlar doğurabiliyor. Buna… Yazının tümünü oku

Araç Muayenesi Nedir?Araç Muayenesi Yaptırmak İçin Neler Yapmalıyız?

Bilindiği üzere trafiğe çıkan ve kullanmakta olduğumuz motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin denetlenerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığı hususunun tespit edilmesi işlemine araç muayenesi denilmektedir. Araç muayenesinin araç türüne göre belirlenen süreler içerisinde yaptırılması 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunludur. 

Aracımızın periyodik muayenesini yaptırmadan trafiğe çıkmamız durumunda tarafımıza 108,00TL para cezası yazılacak ayrıca araç muayenesini yaptırmamız için 7 günlük süre verilecektir.Bunların yanında sürücünün ehliyetine 10… Yazının tümünü oku

Kış Lastiği Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Araç sahiplerinin bildiği üzere güvenli bir şekilde araç sürmenin en önemli etkenlerinden bir tanesi araç lastikleridir. Çünkü aracın donanımı ne kadar iyi olursa olsun lastiklerimiz iyi olmadığında hiçbir işe yaramayan aşktır. Araç lastiklerinin kullanılabilir standartlarında bulunması yol tutuşu ve fren mesafesinin kısalması gibi faydalar sağlayacaktır.

Tabi ki yıpranmamış ve standartlara uygun durumda olan lastiklerin kullanılmasından daha da önemlisi mevsim şartlarına uygun lastikler kullanmaktır. 

Bilindiği üzere araç lastikleri genel olarak yazlık… Yazının tümünü oku

Araçlarda Kış Bakımının Faydaları Nelerdir? Kış Bakımı Yaptırmak Gerekli mi?

Havaların soğuduğu ve kış aylarının kendisini yavaş yavaş hissettirmeye başladığı şu günlerde araç sahiplerinin yapması gereken en önemli işlemlerden biri de şüphesiz ki aracın kışlık bakımlarının yapılmasıdır.

Bilindiği üzere tüm maddeler sıcak havalarda esneklik kazandığı gibi soğuk havalarda da bunun aksi şekilde tüm esnekliğini kaybedecek ve daha da sertlik kazanacaktır. Nasıl ki havaların soğumasıyla insanlar olarak giydiğimiz elbiseleri hava koşullarına uygun şekilde ayarlıyorsak araçlar için de gerekli önlemleri almamız gerekmektedir.… Yazının tümünü oku