Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Banyo ve Mutfak Temizliğinde Kullanılacak Yöntemler Nelerdir?

Zamanın değerinin gittikçe arttığı günümüzde pratik yöntemler hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor ve kendimize zaman ayırmamıza imkan tanıyor. Aynı zamanda da tasarruf etmemizi sağlıyor. Özellikle bayanların günlük yaşantıdaki zamanlarının büyük bir kısmı ise temizlikle geçiyor. Şüphesiz temizliğin en zorlu ve en çok zaman harcanan kısmı ise banyo ve mutfak kısmında geçiyor. Banyo-mutfak temizliğinde işimizi kolaylaştıracak pratik  yöntemlerden bazılarını sizler için araştırdık.

Banyo ve mutfaklarımızda bulunan musluklarımızı ve benzeri metal malzemeleri parlatmak için naylon bir çorapla ovalamamız yeterli olacaktır. Banyo ve lavabolarımızın daha iyi temizlenmesi için temizlikte kullandığımız toz deterjanı sirkeyle karıştırarak oluşturacağımız macunu temizleyeceğimiz alanlara sürdükten sonra soğuk su ile temizlemeliyiz. Banyo küvetlerindeki lekeler için ise nemli bir beze sirke dökerek ovalayıp bir süre bekledikten sonra bol su ile yıkamalıyız.

Banyodaki temizliği en zorlu kısımlardan olan mozaikleri temizlemek için ise keten yağı kullanmamız gerekir. Yumuşak bir beze dökeceğimiz bir miktar keten yağı ile mozaik zemini dairesel hareketlerle silerek temizleme ve parlatma işlemini gerçekleştirebiliriz. Banyo ve mutfaklarımızda bulunan fayansları  arapsabunu ya da sodalı su ile temizleyerek durulayıp kuruladıktan sonra alkol ile tamamen ıslayacağımız bez ile ovalarsak fayanslarımızın oldukça parlak bir duruma gelecektir.

Yine lavabo ve fayans eşyalarımızı terebentine batırılmış bez yardımıyla pırıl pırıl yapabiliriz. Banyo ve tuvalet fayanslarındaki sarı lekeleri çıkarmak için ise yarı yarıya alkol ve benzin karışımı ile elde edeceğimiz karışımı kullanabiliriz. Zamanla kararan ve parlaklığını kaybeden krom muslukları parlatmak için ise ıslak bir beze birkaç damla parafin damlatıp musluklarımızı ovalayarak silmemiz yeterli olacaktır. Banyolarımızın sürekli pırıl pırıl kalması için ise iki haftada bir kaynatmış olduğumuz sirkeyi banyonun içine dökerek bir bez yardımıyla silmeli ve daha sonra su ile güzelce yıkamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir