Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Balkonda Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir

Domates bitkisi yapı itibariyle en dayanıklı bitkiler arasındadır. Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında bulunan domates, fazla su istemeyen, büyük saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Özellikle GDO ile çepeçevre kuşatıldığımız, organik ürünlerin lezzetlerinin unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde eski lezzetleri hatırlamak için en etkili yollardan bir tanesi balkonlarda kendi yetiştireceğiniz sebzelerdir.

Balkonlar için en uygun domates türü ise sırık domatesi. Gerek verimliliği, gerekse uzayıp giden boyu sayesinde yer sıkıntısı çekmeden, haftalık domates ihtiyacınızı karşılamasa bile kahvaltılarınızı süsleyecek kadar ürün almanızı sağlayacak domates türü sırık domatesidir. Bundan başka yerli deyimiyle cırtlık domatesi, yabancı deyimiyle cherry domatesi de balkonlar için ideal bir domates fidesi seçimi olabilir.

Öncelikle tohumdan fide yetiştirmek meşakkatli bir iş olacağından, temin edeceğiniz domates fidesi ile işe başlamak daha etkili olacaktır. Geniş bir saksı içerisine yerleştireceğiniz domates fidesini dikimden hemen sonra sulamak, can suyunu vermek oldukça önemli.

Daha sonra domates biraz büyüdüğünde dibini toprak ile doldurmak, domatesinizin kökünün kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca domates fideniz uzadıkça balkonun tavanından sallandıracağınız ipe domatesi bağlamanız fidenizin yıkılmadan uzamasını sağlayacaktır. Domates fidesi normalde az su istemesine rağmen balkonda yetiştirilmesi halinde sıcak nedeniyle toprağında daha fazla su kaybı yaşanacağından 3-4 günde bir sulamak faydalı olacaktır. Kolay gelsin.

balkonda-domates-yetistirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir