Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Ayakkabılardaki Lekeler Nasıl Giderilir Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılmalı

Ayaklarımız tüm vücudumuzun yükünü çekmesi sebebiyle vücudumuzun en çok yorulan organlarından biridir. Bu nedenle ayaklarımızın, dolayısıyla da vücudumuzun rahat etmesi için ayakkabı seçiminin dikkatli yapılması önemlidir. Ayakkabı seçiminden sonra ise ayakkabıların uzun ömürlü ve yapısının bozulmadan kullanılabilmesi için bakımlarının ve temizliğinin titizlikle yapılması şarttır.

Ayakkabılardaki su lekelerinin kaybolması için leke tutmaması için boyanmadan önce vazelin sürülmelidir. Vazelin ayakkabı üzerinde oluşturacağı katman sayesinde boyama işlemi sebebiyle ayakkabıya koruma sağlayacaktır.

Ayakkabılarınızda küf lekeleri var ise dert etmeyin. Gliserin sürülmüş bir bez yardımıyla ayakkabılarınızı sildiğinizde lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Ayakkabınızda küf lekelerinin bir daha geri gelmemesi için ayakkabınızı rutubetten uzak bir yerde muhafaza etmeniz önemli. Ayrıca ayakkabınızın ıslanması durumunda direkt güneş ışığı görmeyen bir yerde kurutmanız önemli.

ayakkabı temizliğinde ince hususlarSpor ayakkabıların temizliği ise benzine batırılmış bir diş fırçası yardımıyla kolaylıkla yapılabilir.
Açık renk ayakkabıların temizliği ise biraz zahmetli olabilir. Ancak açık renk ayakkabılar üzerindeki lekeler benzine batırılmış bir bezle silindiklerinde anında yok olacaktır.

Koyu renk ayakkabıların temizliği ise alkole batırılmış bir bezle yapılabilir. Lekeler yok olacağı gibi ayakkabılarınız da pırıl pırıl görünecektir.

Vernikli ayakkabılardan hoşlanıyorsanız ayakkabılarınızın temizliğinde süt ve limon suyunu mutlaka kullanmalısınız.  Süt ve limon suyu en tesir­li temizlik maddesidir.
Süet Ayakkabıların dökülen tüyleri canınızı sıkıyorsa bunu mutlaka okuyun. Dökülen tüyleri yeniden kabartmak için ayakkabılarınızı su buharına tutun. Ancak ıslakken kesinlikle fırçalamayın. İyice kuruduktan sonra tel fırça yardımıyla fırçalayın. Sonuç hoşunuza gidecek.

Rugan Ayakkabılarda oluşabilecek çatlamaları önlemek için zeytinyağı veya vazelin sürün. Sıcak ortamlar ayakkabınızda çatlamalara sebep olacağı için serin yerde sakla­yın.

Kahverengi ayakkabıların rengini siyaha dönüştürmek için çiğ patatesle ovalayın ve daha sonra siyah cila sürün.

Bu yazı için Arama Terimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir