Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Arpacık Soğanının Dağılmadan Pişirilmesi İçin Ne Yapılır

Arpacık soğanı olarak adlandırılan minik soğanlar yemeklerde görselliği ön plana çıkarırken lezzet açısından da pek çok şey katarlar. Ünlü ve yöresel yemek ustalarının tercihleri arpacık soğanlarından yanadır. Osmanlı döneminin saray mutfağında da arpacık soğanı kendine yer bulmuştur.

Buraya kadar anlattıklarımız arpacık soğanının aşçılar için önemini ve yemekteki lezzet yönünden etkisini açıkça ortaya koymakta. Ancak yemeklerde kullanılan arpacık soğanlarının pişirilmesi de ayrı bir maharet istiyor.

Arpacık soğanının dağılmadan pişirilmesi ise incelik ister. Yapacağınız yemeğin hem göz, hem de damağa hitabetmesi için ince hususların göz önünde bulundurulması oldukça önemli.

Yemek içerisine bütün olarak koymayı düşündüğünüz arpacık soğanının dağılmadan pişmesi için öncelikle soğanlar kabukları ile kaynar suda bir dakika kadar kaynatılır. Daha sonra pişirilen arpacık soğanlarının kabukları soyulur ve yemek içerisine dağılmadan bütün bir şekilde konulur. Böylelikle arpacık soğanının yemek içerisinde bütün şekilde durması sağlanmış olur. Afiyet olsun.

Hey! Bu yazıyı okudun mu?  Sarımsak Neden Kokar?

arpacik-sogani-pisirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir