Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Araçlarda Kış Bakımının Faydaları Nelerdir? Kış Bakımı Yaptırmak Gerekli mi?

Havaların soğuduğu ve kış aylarının kendisini yavaş yavaş hissettirmeye başladığı şu günlerde araç sahiplerinin yapması gereken en önemli işlemlerden biri de şüphesiz ki aracın kışlık bakımlarının yapılmasıdır.

Bilindiği üzere tüm maddeler sıcak havalarda esneklik kazandığı gibi soğuk havalarda da bunun aksi şekilde tüm esnekliğini kaybedecek ve daha da sertlik kazanacaktır. Nasıl ki havaların soğumasıyla insanlar olarak giydiğimiz elbiseleri hava koşullarına uygun şekilde ayarlıyorsak araçlar için de gerekli önlemleri almamız gerekmektedir.

Şimdi kış bakımında aracımıza neler yapmamız gerektiği hususundan kısaca bahsedelim; İlk olarak yapmamız gereken aracımızın lastiklerini kış aylarına uygun lastiklerle değiştirmektir. Çünkü yaz aylarında kullandığımız ve halk arasında 4 mevsim olarak bilinen ancak aslında 4 mevsim değil yazlık lastik olan lastiklerimiz sıcak hava koşullarında kullanılmak için üretilmişlerdir. Havaların soğumasıyla birlikte bu lastikler gittikçe sertleşecek, lastiğin yol tutuşu azalacak, fren mesafesi uzayacaktır. Bununla birlikte güvenli bir sürüş imkanı kalmayacaktır. Şunu da unutmamalıyız ki bazı koşullarda kışlık lastik diye tabir edilen lastikler de yetersiz kalabilir. Güvenliğimiz için bu gibi durumlarda zincir takmamız gerekmektedir.

İkinci aşamada ise aracın soğutma suyu içerisindeki antifiriz seviyesinin ölçülmesi ve eksiklik varsa bunun tamamlanması gerekmektedir. Çünkü yaz aylarında aracın soğutma suyu içerisinde antifiriz bulunmasa veya miktarı az olsa bile su seviyesi yeterli olduğu sürece herhangi bir problemle karşılaşmayız. Ancak kış aylarında soğutma suyunda antifiriz bulunmaması veya antifiriz seviyesinin az olması durumunda ise motor içerisindeki suyun donmasına ve araç motorunun çok büyük zararlar almasına neden olabilir. Bu nedenle antifiriz kontrolü ve eksikliğin tamamlanması kış bakımlarının en önemli unsurlarından biridir.

Antifiriz bakımının nasıl yapılacağını hususuna gelecek olursak; ilk olarak sanayide veya herhangi bir benzin istasyonunda ücretsiz veya çok cüzi ücretler karşılığında araç soğutma suyu içerisindeki antifiriz miktarını ölçtürmemiz gerekmektedir. Daha sonra bulunduğumuz yerin hava koşullarına uygun olarak alacağımız antifiriz ile soğutma suyuna takviye yapmalıyız.

Zaman zaman akıllara nasıl bir antifiriz almak gerekir sorusu gelebilir. Bu sorunun cevabı esasen oldukça basit. Antifirizler piyasada genellikle renklerine göre ayrılmış olsa da renge göre antrifiriz belirlemek doğru olmayacaktır. Seçim yaparken antifirizin bilgilendirme etiketinde yer alan donma derecesidir. Çünkü aynı renkteki farklı markalara ait antifirizler farklı farklı özellikler gösterip değişik derecelerde donmaktadır. Bu sebeple antrifiriz seçiminde renge değil antifirizin donma derecesine ve marka kalitesine dikkat edilmesi, bölge mevsim şartlarına göre gerekli donma mukavemetini gösteren ürünleri tercih etmek gerekir.

Üçüncü aşamada ise aracımızın aküsünü kontrol etmemiz gerekir. Bunun için de akü içerisindeki saf su diye tabir edilen su seviyelerinin kontrol edilmesi, eksik bölmelerin su seviyesinin tamamlanması ve akü voltajının ölçülmesi gerekmektedir. Akünün durumuna göre ise şarj ettirerek veya daha kötü durumda ise yeni bir akü alarak kış aylarına hazırlanmamız gerekmektedir.

Son olarak da aracın cam suyuna mutlaka antifirizli cam suyu eklemeli ve sileceklerin lastiklerini kontrol etmeliyiz. Antifirizli cam suyu hem yıkama suyunun donmasını engelleyecek hem de camda oluşması muhtemel buzlanmanın önüne geçecektir. Sağlam olmayan silecekler ise yeterli temizliği sağlamayacağından sürüş güvenliğini riske atacaktır. Burada ufak bir tüyo da verelim. Eskiyen sileceklerinizin sadece lastik kısmını değiştirerek silecek maliyetini aşağıya çekebilirsiniz. 

Temel olarak kışlık bakımda yapılması gerekenler bu  hususlardır. Bazı ustalar tarafından debriyaj balatası ve fren balatalarının bakımı da kışlık bakım olarak gösterilse de; aslında bu bakımlar periyodik olarak mevsim farketmeksizin kontrol ettirilmelidir.  Bu nedenle biz bu maddeleri biz kışlık bakımda yapılması gerekenlerin dışında tutuyoruz.

Yazımızın ilk bölümünden itibaren saydığımız maddelere ilave olarak her ne kadar kışlık bakım sayılmasa da yine de tedbir amaçlı araçlarda zincir, takoz, çekme halatı ve takviye kablosu bulundurulması oldukça faydalı olacaktır. Unutmayalım ki bu saydığımız maddeler de yine hem kurallar gereğince hemde yaşanması olası aksaklıklara hazırlıklı olabilmek adına önem arzetmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir