Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Araçlarda arıza ve uyarı lambaları anlamları nelerdir?

Teknolojinin hızla ilerlediği son günlerde bunun bir etkisi olarak otomobil sektöründe de elektronik parçaların kullanımı büyük oranda artış göstermiştir.

Elektronik gösterge paneli ve donanıma sahip araçları kullanan hemen hemen her sürücünün çok sık duyduğu, kimi sürücülerin ise çok sık kullandığı cümlelerden birisi de aracım arıza lambası yaktı, arızası nedir cümleleridir.

Tabi bu arıza lambalarının yanması ile sürücülerin aklına ilk aşamada çok büyük arızalar da gelebilmektedir. Halbuki gösterge panelinde uyarı veren lambaların hepsi arıza anlamına gelmemektedir. 

Aracın donanımlarının kullanılmasına ilişkin uyarı lambaları da yanabilmektedir. Mesela farların, sis farlarının, hız sabitleyicinin, park lambalarının, sinyallerin, dörtlü uyarı ışıkların ve daha birçok araç donanımının kullanıldığında da gösterge panelinde buna ilişkin uyarı lambası görünmektedir.

Aracımızın gösterge panelinde karşılaştığımız uyarı lambalarının anlamlarını aşağıda sizler için bir resimle göstermeye çalıştık. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir