Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Monthly Archives: Kasım 2018

Araçlarda Beygir Gücü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Otomobil, motosiklet, otobüs, kamyon vb. bütün motorlu taşıtlar için hatta ve hatta çim biçme makinesi, elektrikli testere gibi aletler için dahi kullanılan en sık sorulardan bir tanesi de motor gücünün kaç beygir olduğudur? 

Peki nedir bu beygir gücü? Nasıl Hesaplanır? Gelin hep birlikte bu hususu inceleyelim.

Beygir gücü nedir?

Günümüzde beygir gücü mühendisler tarafından 75 kilogramlık bir yükün 1 saniye içerisinde 1 metre ileri taşınması olarak tanımlanmaktadır. Beygir gücü bazı… Yazının tümünü oku

Whatsapp Bilgisayarda Kullanılır mı?

Son yılların en gözde haberleşme uygulamaları arasından sıyrılarak kendisine adeta bir taht kuran ve pek çok haberleşme uygulamasının adeta sonunu getiren whatsapp’ın yüklü olmadığı akıllı telefon yok denecek kadar az. Yazışma, resim gönderme, ses gönderme, görüntülü konuşma, video gönderme ve daha pek çok özelliği bünyesinde barındıran whatsapp bu alandaki liderliğini uzun süreden beri koruyor.

Whatsapp sürekli yenilenerek kullanıcıların ihtiyaçlarına en doğru, en hızlı ve en kapsamlı şekilde cevap verecek hale… Yazının tümünü oku

Kış Aylarında Araç Camlarındaki Buzlar Nasıl Temizlenir?

Kış aylarında tüm sürücülerin korkulu rüyası sabah aracının başına gittiğinde bütün camların özellikle de ön camın üzerinde bulunan buz tabakasıdır.

Aracını kapalı garajda muhafaza edenler haricinde hemen hemen tüm sürücülerin karşılaştığı bir durumdur. Arka camdaki buz katmanı rezistans sayesinde kısa sürede çözülse de ön camda bulunan buz tabakasının kendi kendine çözülmesi oldukça uzun bir süre almaktadır.

Tabi ki bazı sürücüler aracın ön camına karton, gazete veya örtü benzeri şeyler kapatarak… Yazının tümünü oku

Fayans Üstüne Fayans Yaptırılır mı?

Ev tadilatları can sıkıcı olduğu kadar yorucudur da. Bu sebeple evlerde yapılacak en küçük tadilatlarda bile uzun uzun planlamalar yapılır. Evlerin en sık tadilat gören alanları içerisinde ıslak zeminli bölümler yer almaktadır. Özellikle fayans, kalebodur gibi yapı malzemelerinin kullanıldığı alanlar zaman içerisinde suya ve kullanılan deterjanlara bağlı olarak aşınmaya uğrar. Kalebodur ve fayans tadilatlarında sebep her zaman için aşınma değildir elbette. 

Özellikle zaman içerisinde fayans yada kalebodurların modellerinin eskimesi,… Yazının tümünü oku

Araçlarda arıza ve uyarı lambaları anlamları nelerdir?

Teknolojinin hızla ilerlediği son günlerde bunun bir etkisi olarak otomobil sektöründe de elektronik parçaların kullanımı büyük oranda artış göstermiştir.

Elektronik gösterge paneli ve donanıma sahip araçları kullanan hemen hemen her sürücünün çok sık duyduğu, kimi sürücülerin ise çok sık kullandığı cümlelerden birisi de aracım arıza lambası yaktı, arızası nedir cümleleridir.

Tabi bu arıza lambalarının yanması ile sürücülerin aklına ilk aşamada çok büyük arızalar da gelebilmektedir. Halbuki gösterge panelinde uyarı veren… Yazının tümünü oku

Palm Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kanserojen Etkisi Var mıdır?

Hazır gıdaların kullanımının git gide yaygınlaştığı son yıllarda bazı hastalıkların görülme sıklıklarının da artmasıyla birlikte bu gıdaların sağlıklı olup olmadığı, içlerinde insan vücuduna zararlı katkı maddelerinin bulunup bulunmadığı hususu da ön plana çıkmıştır.

Bu maddelerden bir tanesi de Palm yağıdır. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan çikolatalar içinde bulunduğunun belirtilmesiyle bir çok insan bu gıdaları almaktan çekinir bir hale gelmiştir.

Her ne kadar Nutella gibi bu sektörün öncü markalarından birinin… Yazının tümünü oku

Triger kayışı nedir? Ne zaman değiştirilmelidir?

Araç kullanıcılarının sıklıkla duyduğu ve önemli parçalarından birisi de triger kayışıdır. Araç alacakların da motor ve kaporta durumunu kontrol ettikten sonra ilk sorduğu sorular arasındadır triger setinin değişip değişmediğidir. Çünkü triger setinin  değiştirilmemesi nedeniyle zamanla yıpranan ve eskiyen bu kayışın kopması aracımızda büyük zararlar verecektir.

Peki nedir triger kayışı gelin birlikte inceleyelim.

Triger kayışı, motorlarda, krank milindeki hareketi eksantrik miline ileten, krank mili ile eksantrik milinin hareket zamanlama senkronizasyonunu… Yazının tümünü oku

Evde Nefis İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Yemek kültürümüzde sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri de şüphesiz tatlılar. Hemen hemen hepimizin gözleri yemeklerden hemen sonra sofraya gelecek bir tatlı çeşidi aramaktadır. Bu durum Ramazan aylarında daha fazla hissedilmektedir.

Ancak bazılarımız çeşitli rahatsızlıklar, kilo alma endişesi gibi nedenlerden dolayı tatlılardan uzak durmakta veya daha hafif denebilecek tatlılara yönelmektedir. Şimdi vereceğimiz tarif ise hem bu şekilde düşünenler için farklı ve sağlıklı bir alternatif teşkil ederken bu lezzeti henüz tatmamış ve farklı lezzetler… Yazının tümünü oku

Pişmaniye (Çekme Helvası) Nasıl Yapılır?

Pişmaniye, hemen hemen hepimizin severek yediği, marketlerde ve pastahanelerde rahatlıkla bulunabilecek bir tatlı bir yiyecektir diyebiliriz

Yöreden yöreye değişiklik gösteren birçok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle İç Anadolu bölgesinde bazı yörelerde kış aylarında çok sık olarak yapılmaktadır. Birçok yörede çekme helvası olarak da bilinir. 

Peki nasıl yapılır çekme helvası (Pişmaniye) gelin birlikte inceleyelim.

Çekme helvası yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler şeker, su, limon tuzu, bir miktar margarin ve un’dur. Kişi sayısına… Yazının tümünü oku

3’te 3 Tarih Yarışması Sunucusu Engin Altan Düzyatan Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

TRT 1 ekranlarında 31 Ekim 2018 tarihi itibariyle yayın hayatına başlayan 3’te 3 Tarih isimli bilgi yarışmasının sunuculuğunu Diriliş Ertuğrul dizisinin başarılı oyuncusu Engin Altan Düzyatan yapmaktadır.

Peki Engin Altan Düzyatan kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Engin Altan Düzyatan 26 Temmuz 1979 İzmir doğumludur.  1996 yılında öğrenim görmeye başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro bölümünden 2001 yılında mezun olmuştur.

İlk olarak 2002 yılında yayınlanan… Yazının tümünü oku