Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Monthly Archives: Temmuz 2014

Sarımsak Neden Kokar?

Sarımsak kokusunu pek çok kişi sevmez. Özellikle yedikten sonra kişinin kendisi farketmese de çevresindekiler tarafından hissedilen koku oldukça kötüdür. Sarımsağın sağlık açısından yararları ise oldukça fazladır. Peki sarımsak neden kokmaktadır? Aslında sarımsağın kokusu, bünyesinde bulunan kükürtten kaynaklanmaktadır.

Bir diş sarımsak, esasen kokusuz bir kükürt bileşiği içerir. Ancak bu bileşik, sarımsağın yapısının bir sebeple bozulması (kesme, ezilme) sonucunda hava ile temas ederek başka bir kükürt bileşiği halini alır. Bu bileşiğe diallyl… Yazının tümünü oku

Parmaklarımız Suda Neden Buruşurlar?

Uzun süre suda kalan el ve ayak parmaklarının buruştuğunu ve farklı bir yapıya büründüğünü hemen hepimiz gözlemlemişizdir. Bu durum oldukça alışılmış bir durum gibi gözükse de buna sebep olan fizyolojik olay oldukça merak uyandırıcıdır.

Vücudumuzun hemen hemen her yeri kıllar ve tüylerle kaplıdır. Bunların bir kısmı çok küçük oldukları için görünmeyebilirler ancak dikkatlice bakınca farkedilirler. Vücutta yer alan tüm tüylerin ve kılların diplerinde sebum isimli yağ bezleri yer almaktadır.

Sebumların… Yazının tümünü oku

Soğan Doğrandığında Neden Göz Yaşartır?

Soğan dilimlere ayrıldığında, pekçok soğan hücresi de parçalanarak açılmış olur. Hücrelerden bir kısmının içerisinde bulunan enzimler bu parçalanmaya bağlı olarak serbest kalır ve dışarıya çıkarlar. Aminoasitler de bu çıkan enzimlerden bir tanesidir ve açığa çıktığında gaz haline dönüşür. Gaza dönüşen aminoasitin göze ulaşması da, gözlerde bulunan ve gözlerin nemli kalmasını sağlayan sıvının tepkimesine neden olur.

Bu durum kimyasalları yeniden şekillendirir ve ortalama şiddette sülfürik asit üretir. Bu asit de gözleri… Yazının tümünü oku

Kirpiklerimiz ve Kaşlarımız Neden Uzamazlar

İnsan hayatı boyunca vücudunda bulunan kıl ve tüylerle uğraşmaktan bir türlü kurtulamaz. Olmaması gereken yerde ortaya çıkan kıl ve tüyler veya olması gereken yerde olmayan veya sonradan dökülen kıl ve tüyler insan hayatını etkilemektedir.

Vücutta bulunan tüm kıllar ilk bakışta aynıymış gibi görünseler de bulundukları bölgelere göre oldukça farklı yapıya sahiptirler. Bu farklı yapılardan bir tanesi kılların farklı uzama potansiyelleridir. Kıllar uzama potansiyellerini yakaladıklarında uzama durmaktadır. Saçlar ise vücuttaki tüm… Yazının tümünü oku

Timsah Göz Yaşı Dökmek Ne Anlama Gelmektedir

Toplum içerisinde sıklıkla kullanılan, bir olay karşısında üzülmemesine rağmen üzülüyormuş gibi davranan kimseler için de sıklıkla kullanılan bir deyimdir Timsah göz yaşı dökmek. Her ne kadar kinayeli bir deyim olsa da deyimin timsahlarda bir karşılığı vardır aslında.

Deyimin kaynağının timsahlar olmasının ise özel bir sebebi bulunmaktadır. Timsahlar avlarını yerken ağızlarını aşırı büyük açtıklarında gözlerinden bir sıvı salgılaması meydana gelmektedir. Bu sıvı ilk bakışta gözyaşı gibi algılanabilir ancak sıvının gözyaşı ile… Yazının tümünü oku