Güncel, Faydalı ve Farklı Bilgiler Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar

Monthly Archives: Aralık 2013

Arpacık Soğanının Dağılmadan Pişirilmesi İçin Ne Yapılır

Arpacık soğanı olarak adlandırılan minik soğanlar yemeklerde görselliği ön plana çıkarırken lezzet açısından da pek çok şey katarlar. Ünlü ve yöresel yemek ustalarının tercihleri arpacık soğanlarından yanadır. Osmanlı döneminin saray mutfağında da arpacık soğanı kendine yer bulmuştur.

Buraya kadar anlattıklarımız arpacık soğanının aşçılar için önemini ve yemekteki lezzet yönünden etkisini açıkça ortaya koymakta. Ancak yemeklerde kullanılan arpacık soğanlarının pişirilmesi de ayrı bir maharet istiyor.

Arpacık soğanının dağılmadan pişirilmesi ise incelik… Yazının tümünü oku

Deri ve Kumaş Üzerindeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır

Mürekkep, insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Kullanılan kalemlerden tutun, elektronik cihazlardan pek çoğuna varana kadar mürekkep içerir. Hayatımızda mürekkebin bu kadar büyük yeri varken mürekkebin sevilmeyen yüzüyle tanışmak da kaçınılmazdır. Özellikle kalemlerden akan mürekkepler, gömlek, ceket veya pantolonunuzu mahvedebilir.

Bu durum elbette can sıkıcı. Daha da can sıkıcı olan ise yeni aldığınız ve severek kullandığınız kıyafetlerden mürekkep lekesini çıkaramamaktır. İşte size mürekkep lekesinin nasıl çıkarılacağına ilişkin birkaç pratik yöntem.… Yazının tümünü oku

Kumaş ve Elbiseler Üzerindeki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır

Çikolatayı sevmeyen yok denecek kadar azdır. Çikolata özellikle çocukların elinde tehlike arzedebilir. Yeni aldığınız kıyafetiniz, halınız veyahut oturma gruplarınız lezzetli çikolatanın tehtidi altında kalabilir. Bu gibi durumlarda çikolata lekesine nasıl müdahale edeceğinizi biliyor olmanız, lekenin kumaşa derinlemesine işlemesini önleyebilir.

Leke çıkarma işlemine başlamadan önce lekelenen kumaşın üreticisi tarafından leke çıkarma konusunda yapılması veya yapılmaması önerilen hususlar var ise bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle kuru temizleme yapılması gerektiği belirtilen kumaşlara… Yazının tümünü oku